Wyrok NSA z dnia 28 października 2011 r., sygn. I FSK 1660/10
Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. dotyczy wyłącznie towarów, względem których podatnik w ogóle pierwotnie nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Powyższe stanowisko argumentuje się w ten sposób, że przepis wyraźnie stanowi o podatnikach, którym prawo do odliczenia nie przysługiwało. Wskazuje to więc na całkowity i istniejący od chwili nabycia brak prawa do odliczenia. Natomiast możliwość odliczenia choćby części podatku naliczonego przy nabyciu towarów pozbawia podatnika uprawnienia do zastosowania zwolnienia od podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 września 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 463/10 w sprawie ze skargi P. D. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w R. (obecnie P. D.S.A. z siedzibą w L.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. D. S.A. z siedzibą w L. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1.Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1.Wyrokiem z 14 września 2010r. sygn. akt: I SA/Rz 463/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 18 lipca 2008r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej P. S.A. z siedzibą w L. kwotę 457,00 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.