Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.638.2022.2.AMA

Prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, posiadającą status rolnika i prowadzącą gospodarstwo rolne. Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Posiada Pan polską rezydencję podatkową. Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, nie korzysta Pan ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jako rolnik ryczałtowy.

Aktualnie na terenie nieruchomości stanowiącej wyłączną Pana własność, postawione są dwa budynki mające funkcje magazynowe - oba o powierzchni (…). Budynki są składnikami prowadzonego gospodarstwa rolnego. Budynki były stawiane na cele własne, składowane miały być tam płody rolne, materiały paszowe, maszyny i urządzenia. Jednak, jako że pojawiły się okazje do wynajmu budynków, oba magazyny oddane są aktualnie w najem, na rzecz firmy wykorzystującej je w swojej działalności gospodarczej, nie związanej w żaden sposób z Panem.

Do czynszu dolicza Pan podatek VAT, w wysokości 23%, dokumentując sprzedaż fakturami.

Uzyskiwane w ten sposób przychody rozliczane są na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jako tzw. „najem prywatny”.

Główne Pana przychody pochodzą jednak z działalności rolniczej w postaci produkcji trzody chlewnej oraz uprawy kukurydzy. Działalność w zakresie najmu nie stanowi działalności gospodarczej - jest działalnością okazjonalną, uboczną w stosunku do działalności rolniczej. Pozyskał Pan najemcę za pomocą portalu internetowego (…), nie stosując żadnego rodzaju działań marketingowych, przy zarządzaniu wynajmem nie korzysta Pan także z pomocy profesjonalnych pośredników/zarządców.

Możliwość kwalifikacji Pana przychodów do źródła „najem prywatny” potwierdzono w interpretacji indywidualnej, wydanej na rzecz Pana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2020 r. 0113-KDIPT2-1.4011.169.2020.2.MGR.

W celu optymalnego wykorzystania będących Pana własnością gruntów oraz optymalizacji procesów magazynowania, planuje Pan budowę trzeciego magazynu - o funkcji i powierzchni analogicznej do poprzednich (budynek magazynowy służący obsłudze produkcji rolnej około (…)). Zamierza Pan wykorzystywać magazyn na dwa sposoby, w zależności od potrzeb i sytuacji:

1.na potrzeby własne, w prowadzonej działalności rolniczej jako magazyn pasz, nawozów oraz maszyn używanych w gospodarstwie;

2.oddać go w najem, podobnie jak poprzednie dwa magazyny - pod warunkiem, iż znajdzie się chętny najemca. Do wynajmu przeznaczona będzie powierzchnia, która w danym czasie nie będzie konieczna do funkcjonowania gospodarstwa rolnego, a mogąca wygenerować dodatkowy przychód w postaci czynszu. Nie potrafi Pan oszacować, czy będzie to całość, czy część magazynu.

Pytanie

Czy może Pan dokonać odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych na zakup towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Ponadto, należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wyjątki te w opisanej sytuacji nie zachodzą.

W Pana ocenie, mając zatem na uwadze powołane przepisy, należy stwierdzić, że w opisanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, ponieważ Pan:

jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT,

zakupione towary (głównie materiały) i usługi (przede wszystkim budowlane) będą wykorzystane do budowy magazynu, który następne będzie wykorzystany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach:

a)prowadzonej działalności rolniczej lub

b)działalności w zakresie najmu - wynajmu powierzchni magazynowej na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub spółek.

W konsekwencji, uważa Pan, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Uprawnienie do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje zatem w przypadku nabycia towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan gospodarstwo rolne i jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Planuje Pan budowę magazynu – budynku magazynowego służącego obsłudze produkcji rolnej. Zamierza Pan wykorzystywać wybudowany magazyn na dwa sposoby, w zależności od potrzeb i sytuacji:

1.w prowadzonej działalności rolniczej jako magazyn pasz, nawozów oraz maszyn używanych w gospodarstwie;

lub

2.oddać go w najem - pod warunkiem, iż znajdzie się chętny najemca. Do wynajmu przeznaczona będzie powierzchnia, która w danym czasie nie będzie konieczna do funkcjonowania gospodarstwa rolnego, a mogąca wygenerować dodatkowy przychód w postaci czynszu. Nie potrafi Pan oszacować, czy będzie to całość, czy część magazynu.

Pana wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych na zakup towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego.

Odnosząc się do Pana wątpliwości wskazać należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianym przypadku, przesłanki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do przedmiotowych faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w celu realizacji planowanej przez Pana inwestycji, będą spełnione. Wynika to z faktu, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT i zamierza Pan nabywać towary i usługi w celu wykorzystywania ich wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W konsekwencji stwierdzić należy, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego. W omawianym przypadku z prawa do odliczenia może Pan skorzystać już w okresie realizacji omawianej inwestycji, ponieważ istotny jest tutaj zamiar wykorzystywania budynku magazynowego do przyszłych czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur będzie Panu przysługiwało pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Dodatkowe informacje

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług, zaś w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00