Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.786.2022.2.AG
Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej wykorzystania ewidencji czasu pracy pracowników do określania wartości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczanych do kosztów kwalifikowanych,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 6 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 29 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2022 r. (wpływ 28 grudnia 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: (…)
2)Zainteresowane niebędące stroną postępowania: (…)
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawcy prowadzą działalność w formie spółki jawnej o nazwie (…) (dalej: „Spółka”) z siedzibą (…), której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, jest wpisana do KRS pod nr (…), posiada nadany nr REGON (…) oraz nr NIP (…). Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka jawna, z uwagi na przekroczenie limitów określonych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. ustaw o rachunkowości, prowadzi księgi rachunkowe.
Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawców w formie spółki jawnej w przeszłości polegała głównie na (…). Obecnie działania spółki są ukierunkowane na (…) opartych na własnych innowacyjnych rozwiązaniach produktowych oraz produkcyjnych. Te nowatorskie rozwiązania w całości realizowane są przez zespół Spółki od pierwszej wizyty u klienta do montażu i uruchomienia stanowiska (…).
Spółka w ramach działalności gospodarczej, między innymi w systematyczny sposób, opracowuje, wykonuje, projektuje, montuje i dostarcza nowatorskie, zindywidualizowane (…), które stosowane są w różnych gałęziach przemysłu.
(…) opracowywane w toku opisywanych prac powstają na indywidualne zlecenie, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klienta w ramach twórczego procesu. (…) opracowane dla klienta w innowacyjny sposób, dzięki autorskim rozwiązaniom Spółki służą (…).
Stanowiska opracowywane przez zespół Spółki oparte są na najnowszej światowej technologii z zastosowaniem urządzeń wiodących, globalnych producentów, a wiedza techniczna pracowników Spółki jest cały czas podnoszona do najwyższego poziomu.
Warta podkreślenia jest innowacyjność opracowywanych rozwiązań oraz jej autorski charakter. Rozwiązania opracowywane przez Spółkę noszą znamiona nowatorskości w swoich dziedzinach i pozwalają osiągnąć efekty, niemożliwe do osiągnięcia przez gotowe urządzenia oferowane na rynku o niespecjalistycznym zastosowaniu. Zawdzięczane jest to wykorzystaniu wiedzy, zdolności aplikacyjnych oraz potencjałowi badawczemu Spółki, które zostają skierowane do realizacji konkretnego celu w konkretnych, specyficznych obszarach działalności danego kontrahenta. Wykwalifikowani pracownicy Spółki opracowują, symulują i wdrażają w życie koncepcje, które w oryginalny i niezawodny sposób zapewniają zoptymalizowane procesu pod wymagania konkretnego klienta. Weryfikacja rozwijanych projektów na bieżąco, konsultacje z kontrahentem oraz wprowadzanie poprawek i korekt, owocują, że dedykowany, wdrożony produkt wraz z odpowiednim oprogramowaniem sterującym, będzie pracował bezawaryjnie, zgodnie z założonymi celami, uwzględniającymi optymalizację danego procesu.
Prowadzone w ramach realizacji zleceń prace polegają na twórczym i innowacyjnym wykorzystaniu szeroko rozumianej, specjalistycznej wiedzy technicznej, konstrukcyjnej i informatycznej oraz doświadczenia Spółki w zakresie budowy (…). Do zaprojektowania oraz wytworzenia (…).
Szczególnie istotne w takich projektach są stosowane przez Spółkę wysokiej jakości (…), będące jednym z głównych elementów gotowego stanowiska. Używane w rozwijanych projektach są (…) renomowanych firm takich, jak np. (…). Ich wartość sięga rzędu (…).
Połączenie ze sobą i zmontowanie wszystkich wyżej wymienionych elementów w określony zindywidualizowany sposób tworzy (…) zdolne do wykonywania oczekiwanych procesów i czynności w sposób innowacyjny, zautomatyzowany, precyzyjny i wydajny. Specyfiką wytwarzania (…).
(…) są zrealizowane przez zatrudnionych przez Spółkę konstruktorów i inżynierów, posiadających wymagane wykształcenie oraz umiejętności. Wykorzystywane przy konstrukcji stanowisk są elementy nabyte lub samodzielnie zaprojektowane i wytworzone. Dla każdego stanowiska jest opracowywane również odpowiednie oprogramowanie (…) stanowiskiem.
Zakupy lub pobranie z magazynu podzespołów, komponentów i innych materiałów do wytworzenia (…) Spółka odnosi w ciężar kosztu wytworzenia danego (…), ujmując te wydatki w księgach rachunkowych na koncie zespołu 4 – materiały zużyte do produkcji.
Sprzedaż (…) Spółka dokumentuje fakturą sprzedaży jako dostawa kompletnego (…) zgodnie z umową, opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Sprzedaż (…) w księgach rachunkowych jest ujmowana na kontach zespołu 7 jako przychody ze sprzedaży produktów.
Działalność Spółki w zakresie wspomnianej działalności (…) można podzielić na fazy analityczno-koncepcyjną oraz na fazę wykonawczą.
W fazie analityczno-koncepcyjnej, (…).
Spółka nie pobiera od klientów wynagrodzenia za przeprowadzone analizy, testy, badania czy jakiekolwiek inne czynności, podejmowane w celu sporządzenia oferty.
W fazie wykonawczej następuje (…).
Realizacja zlecenia na wykonanie (…) przebiega zasadniczo według harmonogramu realizacji zlecenia, na który składają się następujące etapy: (…).
W trakcie realizacji każdego zlecenia na bieżąco są weryfikowane założenia projektowe i wdrażane są poprawki i ulepszenia wraz ze zdobywanym doświadczeniem oraz wiedzą w zakresie dotyczącym danego procesu produkcyjnego, co podlega konsultacjom z klientem na poświęconym temu etapie realizacji zlecenia.
Powyższy proces może również zostać przerwany na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej, na przykład na etapie oferty lub już w fazie wykonawczej. Może to wynikać z faktu, że po przeprowadzeniu wstępnych analiz oczekiwania klienta co do wyników prac rozwojowych nie będą mogły zostać spełnione, ich spełnienie będzie nieopłacalne ekonomicznie, będzie wykraczać poza założony budżet bądź z jakiejkolwiek innej przyczyny potencjalny klient nie będzie zainteresowany efektami prowadzonych prac.
Spółka w ramach wykonywania wyżej opisanych prac i projektów, które można uznać za prace badawczo-rozwojowe, ponosi następujące koszty:
ØWynagrodzenie pracowników i zleceniobiorców z różnych działów i specjalności oraz sfinansowane przez płatnika składki z tego tytułu, obejmujących głównie: (…)
ØNabycie usług wykonywania (…);
ØNabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami badawczo-rozwojowymi, obejmujące m.in. (…)
ØNabycie oprogramowania i licencji na oprogramowanie, stanowiącego podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne oraz nabycie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe podlegające amortyzacji, przy czym odpisy od wyżej wymienionych stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielili Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
Jakie skutki podatkowe chcieliby Państwo wywieść z faktu otrzymania interpretacji indywidualnej w zakresie zadanych pytań?
Wnioskodawca i zainteresowani chcieliby skorzystać z ulgi na działalność badawczo- rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec czego chcą ustalić, czy ponoszone przez nich wydatki na działalność badawczo-rozwojową mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jaka jest forma opodatkowania Państwa działalności gospodarczej?
Podatek liniowy, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy prowadzili/prowadzą Państwo działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak.
Czy w księgach rachunkowych wyodrębniali/wyodrębniają Państwo koszty działalności badawczo-rozwojowej?
Tak.
Czy w latach, za które chcą Państwo skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, korzystali/korzystają Państwo ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Nie.
Czy wydatki ponoszone w związku z realizacją projektów badawczo-rozwojowych były/są:
-odliczone przez Państwa od podstawy obliczenia podatku,
-zwrócone Państwu w jakiekolwiek formie?
Nie.
Czy koszty będące przedmiotem pytań były/są zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Państwa; w tym przez odpisy amortyzacyjne?
Tak.
Jakie elementy wynagrodzenia wchodziły/wchodzą w skład kosztów pracowniczych będących przedmiotem pytania nr 1?
Wynagrodzenie zasadnicze oraz należne z tego tytułu składki na ubezpieczenia, sfinansowane przez pracodawcę w zakresie, w jakim czas pracy był poświęcany przez danego pracownika na działalność badawczo-rozwojową.
Czy usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia stanowiły/stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak.
Jakie materiały i surowce bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Państwo nabyli; wskazali Państwo w pytaniu oznaczonym nr 2, że obejmują m.in. (…); czy ponosili Państwo również inne wydatki; jeśli tak – proszę jednoznacznie wskazać jakie?
Wnioskodawcy nabywali związane z działalnością badawczo-rozwojową (…).
W jaki sposób te materiały i surowce były/są wykorzystywane bezpośrednio do prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej?
Z wykorzystaniem tych materiałów i surowców w toku prac badawczo-rozwojowych (…).
Jakie maszyny i urządzenia Państwo wykorzystywali/wykorzystują w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
Wnioskodawca wykorzystuje w działalności następujące maszyny i urządzenia: (…)
W jaki sposób maszyny i urządzenia były/są wykorzystywane bezpośrednio do prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej?
Maszyny wykorzystywane są w procesie produkcji (…).
Jakie oprogramowania i jakie licencje na oprogramowanie Państwo wykorzystywali/wykorzystują w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
(…)
W jaki sposób oprogramowania i licencje na oprogramowanie były/są wykorzystywane bezpośrednio do prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej?
(…)
Pytania
1.Czy Wnioskodawca wydatki poniesione na wynagrodzenie pracowników i zleceniobiorców z oraz sfinansowane przez płatnika składki z tego tytułu w części w jakiej w danym miesiącu, na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy, wykonują czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej będzie mógł uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o PIT w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT?
2.Czy Wnioskodawca wydatki poniesione na nabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami badawczo-rozwojowymi, obejmujące m.in. (…), będzie mógł uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT?
3.Czy Wnioskodawca odpisy amortyzacyjne od oprogramowania i licencji na oprogramowanie, stanowiącego podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne oraz urządzeń i maszyn stanowiących środki trwałe Spółki w zakresie, w jakim w danym miesiącu amortyzowane oprogramowanie lub maszyny i urządzenia są wykorzystywane przez pracowników do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, określone na podstawie ewidencji czasu pracy, może uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o PIT w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ustawy o PIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie – zgodnie z art. 26e ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 2021.06.24 dalej: „ustawa o PIT”) podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Art. 5a ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Art. 5a ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT stanowi że badania naukowe – oznaczają:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Art. 5 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT stanowi, że prace rozwojowe – oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Art. 4 ust. 2 Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce określa, że badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Art. 4 ust. 3 Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce określa, że prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Spółka, opracowując w sposób systematyczny dla klientów (…), wykorzystuje i łączy m.in. (…). Przyjąć zatem należy, że działalność Spółko mieści się w definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie, w jakim do ich prowadzenia jest wykorzystywana aktualnie posiadana wiedza i umiejętności, natomiast w zakresie w których wymagane jest zdobycie nowej wiedzy lub umiejętności, spełnia ona definicję badań aplikacyjnych w myśl art. 4 ust. 2 pkt 2 wspomnianej ustawy.
Należy również zwrócić uwagę, że działalności badawczo-rozwojowej nie statuuje końcowy efekt np. (…). Wobec czego prace prowadzone przez Spółkę na każdym etapie zaawansowania będą mogły być kwalifikowane jako badawczo-rozwojowe, jak chociażby przygotowanie wstępnej koncepcji stanowiska w ramach oferty dla klienta, choćby nie zostało ostatecznie zamówione.
Mając na uwadze powyższe oraz przywołane przepisy, należy więc uznać, że działalność Spółki, polegająca na opracowywaniu i wykonywaniu dla klientów (…), może być uznana za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 26e ust. 2a ustawy o PIT w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
Zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością
Państwa zdaniem – w odniesieniu do pytania nr 1 – wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców oraz sfinansowane przez Spółkę, jako płatnika, składki z tytułu tych wynagrodzeń, będą stanowić koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim w danym miesiącu, czas pracy pracownika lub zleceniobiorcy będzie poświęcony na działalność badawczo-rozwojową.
Zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o PIT podatnicy prowadzący działalność badawczo- rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w art. 24a ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze charakter prac prowadzonych przez Spółkę, które mieszczą się w definicji prac badawczo-rozwojowych oraz fakt prowadzenia ewidencji czasu pracy dla pracowników i zleceniobiorców (…), należy przyjąć, że wypłacane wynagrodzenia osobom zaangażowanym w prace badawczo-rozwojowe będą stanowić koszty kwalifikowane w części przeznaczonej na działalność badawczo-rozwojową, udokumentowanej ewidencją czasu pracy.
Zatem, koszty pracownicze obejmujące: wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, z uwzględnieniem proporcji wskazanej w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie przepracowanym przez pracownika lub zleceniobiorcę w danym miesiącu. Przy czym za „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu”, jak i „całość czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany.
W konsekwencji dla obliczenia proporcji kosztów kwalifikowanych nie należy brać pod uwagę czasu, w jakim pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dzieło nie wykonywała pracy, np. w związku z urlopem, zwolnieniem lekarskim czy też opieką nad dzieckiem.
Państwa zdaniem – w odniesieniu do pytania nr 2 – zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem należy uznać, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Pojęcie „surowców” w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Natomiast w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.2021.217 t.j. z dnia 2021.02.01). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer. 2016).
Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego, a także przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że koszty nabycia surowców oraz materiałów, m.in. (…) stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.
Bez znaczenia natomiast pozostaje okoliczność, że wartość pojedynczego elementu składowego, takiego jak np. (…), może stanowić istotną część wartości gotowego stanowiska zrobotyzowanego. Istotną okolicznością jest w tym przypadku, że element taki będzie stanowić funkcjonalnie jedynie część opracowanego urządzenia lub zestawu urządzeń, przez co będzie spełniał definicję „materiału” z ustawy o rachunkowości, gdyż zostaje zużyty poprzez włączenie go w skład urządzenia bardziej złożonego.
Państwa zdaniem – w odniesieniu do pytania nr 3 – zaliczane do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych w postaci oprogramowania i licencji na oprogramowanie oraz maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe Spółki w danym roku podatkowym będą mogły stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o PIT w zakresie, w jakim wykorzystywane są do działalności badawczo-rozwojowej Spółki.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe z pomocą pracowników. Wykorzystują oni w ramach tej działalności, należące do Spółki wartości niematerialne i prawne oraz środki trwałe, które podlegają amortyzacji, a odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 22 ust. 8 ustawy o PIT. Na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy wspomnianych pracowników i zleceniobiorców w danym miesiącu Spółka jest w stanie wykazać, w jakim zakresie amortyzowane wartości niematerialne i prawne oraz środki trwałe są wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a w jakim do działalności pozostałej.
Zatem uważają Państwo, że odpisy amortyzacyjne od opisywanych wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 ustawy o PIT w zakresie ustalonym na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, korzystających z tych wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych.
Amortyzowane wartości niematerialne i prawne oraz środki trwałe nie należą do kategorii wyłączonej z kosztów kwalifikowanych opisanych w art. 26e ust. 3, tj. samochodów osobowych, budynków, budowli i lokali.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej wykorzystania ewidencji czasu pracy pracowników do określania wartości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczanych do kosztów kwalifikowanych,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
Użyte w ustawie określenia oznaczają: spółka osobowa – spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
W myśl art. 22 § 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dlatego też, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce jawnej ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Na podstawie tych przepisów – wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy ponoszone przez Państwa wydatki na działalność badawczo-rozwojową mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.
W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Z przepisu tego wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową (działalność badawczo-rozwojową definiuje art. 5a pkt 38 w związku z pkt 39 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)),
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyodrębniono koszty działalności badawczo-rozwojowej,
6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowanymi są wspólnicy spółki jawnej (dalej: Spółka). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadziła/prowadzi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (fakt ten stanowi element opisu sprawy). W księgach rachunkowych Spółka wyodrębniała/wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej. Wydatki ponoszone w związku z realizacją projektów badawczo-rozwojowych nie były odliczone przez Państwa od podstawy obliczenia podatku ani nie zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie. Koszty będące przedmiotem pytań były/są zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Państwa, w tym przez odpisy amortyzacyjne. W latach, za które chcą Państwo skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, nie korzystali/korzystają Państwo ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka ponosiła koszty na:
1)wynagrodzenie zasadnicze pracowników oraz wynagrodzenie zleceniobiorców oraz sfinansowane przez płatnika składki z tego tytułu na ubezpieczenia w części, w jakiej w danym miesiącu, na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy, wykonują czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej,
2)nabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami badawczo-rozwojowymi, tj. (…),
3)odpisy amortyzacyjne od oprogramowania i licencji na oprogramowanie, stanowiącego podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne oraz urządzeń i maszyn stanowiących środki trwałe Spółki w zakresie w jakim w danym miesiącu amortyzowane oprogramowanie lub maszyny i urządzenia są wykorzystywane przez pracowników do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, określone na podstawie ewidencji czasu pracy.
W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stwierdzam, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.
W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Ustawodawca w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów ze stosunku pracy zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem katalog ten jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Wynagrodzenia zasadnicze zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 tej ustawy.
Wynagrodzenia zasadnicze pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe zatrudnionych na podstawie umowy o pracę mogą stanowić dla Państwa koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach stosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności itp. – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. Odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. Choć te wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim itp., nie mogą podlegać odliczeniu jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej (wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu), wówczas te wynagrodzenie nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Cytowany powyżej przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Koszty obliczone od wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Wynagrodzenia osób wykonujących usługi na rzecz Spółki na podstawie umów cywilnoprawnych wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie powyższego przyjmuję zatem, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wynagrodzenia osób wykonujących usługi na rzecz Spółki na podstawie umów cywilnoprawnych wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, stanowią od 1 stycznia 2018 r. koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – wydatki poniesione na wynagrodzenie zasadnicze pracowników i wynagrodzenie zleceniobiorców oraz sfinansowane przez płatnika składki z tego tytułu w części, w jakiej w danym miesiącu, na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy, wykonują czynności w ramach działalności badawczo rozwojowej mogą Państwo uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e tej ustawy.
Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości odnośnie do uznania jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków na nabycie materiałów i surowców związanych z prowadzonymi projektami badawczo-rozwojowymi, stwierdzam, co następuje.
W myśl powołanego wyżej art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującego na gruncie przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.).
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:
Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.
Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy – kosztami kwalifikowanymi są wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe jest nie tylko prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach działalności badawczo-rozwojowych, ale również, bez których niemożliwym byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
Reasumując – wydatki na materiały i surowce, tj. (…), mogą Państwo uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e tej ustawy.
Kolejną kwestią są Państwa wątpliwości odnośnie do uznania jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od oprogramowania i licencji na oprogramowanie, stanowiących podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne oraz urządzeń i maszyn stanowiących środki trwałe Spółki w zakresie, w jakim w danym miesiącu amortyzowane oprogramowanie lub maszyny i urządzenia są wykorzystywane przez pracowników do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Stosownie do art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Spółkę działalności wskazuję na przepis art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej nie związanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Skoro więc środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wskazane w uzupełnieniu są wykorzystywane w Państwa działalności badawczo-rozwojowej, to odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych stanowią – w części, w jakiej są wykorzystywane na potrzeby tej działalności – koszty kwalifikowane na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przy czym – w tej sytuacji winna być prowadzona odrębna (od ewidencji czasu pracy pracowników) ewidencja każdego środka trwałego oraz każdej wartości niematerialnej i prawnej, która wykaże czas pracy tego środka trwałego/tej wartości niematerialnej i prawnej służący działalności badawczo-rozwojowej.
Reasumując – odpisy amortyzacyjne od oprogramowania i licencji na oprogramowanie, stanowiące wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji oraz od urządzeń i maszyn stanowiących środki trwałe Spółki w zakresie, w jakim w danym miesiącu amortyzowane oprogramowanie lub maszyny i urządzenia są wykorzystywane przez pracowników do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, określone na podstawie ewidencji czasu pracy, mogą Państwo uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e tej ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right