Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.135.2022.2.PB
W zakresie opodatkowania darowizny środków pieniężnych od siostry.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 24 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny środków pieniężnych od siostry. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2022 r. (wpływ 23 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Otrzymała Pani darowiznę od siostry, która mieszka w Polsce od 2017 r. Sama mieszka Pani w Polsce od 2014 r. Obydwie mają Panie karty pobytu, są Panie zatrudnione, mają zameldowanie i zgodnie z prawem płacą Panie podatek w Polsce. W tym roku Pani siostra zrobiła przelew bankowy dla Pani jako akt darowizny. Chciałyby Panie zadeklarować to jako darowiznę w Urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2. Ma Pani wątpliwości czy może Pani to zrobić. Kwota, którą otrzymała Pani jako darowiznę była już opodatkowana, ponieważ Pani siostra zbierała ją dzięki zarobkom na terenie Polski.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Pani i Pani siostra nie posiadacie obywatelstwa polskiego. Pani i Pani siostra macie karty pobytu czasowego.
Pytanie
Czy może Pani zadeklarować wyżej wspomnianą kwotę jako darowiznę w Urzędzie skarbowym?
Pani stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Pani zdaniem, ma Pani prawo zadeklarować to jako darowiznę, ponieważ środki otrzymane od Pani siostry były zgromadzone przez nią po otrzymaniu miesięcznego wynagrodzenia od jej pracodawcy w Polsce, a znaczy to, że są opodatkowane zgodnie z polskim prawem, były opodatkowane przez polski urząd skarbowy podczas składania wniosku PIT-37 w 2022 r. Dodatkowo, również jest Pani zatrudniona w Polsce, płaci Pani podatki w Polsce i składa Pani wnioski PIT w odpowiednim urzędzie.
Napewno, jeśli zgodnie z polskim prawem nie da się tego zadeklarować jako darowiznę, w takim razie zadeklaruje Pani to we wniosku PIT w 2023 r.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pani stanowiska w zakresie podatku od spadków i darowizn. Tym samym niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o skutkach podatkowych otrzymania środków pieniężnych od siostry na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: darowizny, polecenia darczyńcy.
Ponieważ ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia „darowizna”, wobec tego należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
Na podstawie art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – co do zasady – podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się/wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady.
Stosownie do art. 3 pkt 1 ww. ustawy:
Podatkowi nie podlega: nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podstawą wyłączenia od obowiązku podatkowego na gruncie powyższego przepisu, jest kumulatywne spełnienie trzech warunków:
1.przedmiotem darowizny są rzeczy ruchome znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz
2.obdarowany nie posiada obywatelstwa polskiego ani miejsca stałego pobytu w Polsce oraz
3.darczyńca nie posiada obywatelstwa polskiego ani miejsca stałego pobytu w Polsce.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że otrzymała Pani darowiznę od siostry, która mieszka w Polsce od 2017 r. Sama mieszka Pani w Polsce od 2014 r. Obydwie mają Panie karty pobytu, są Panie zatrudnione, mają zameldowanie i zgodnie z prawem płacą Panie podatek w Polsce. W tym roku Pani siostra zrobiła przelew bankowy dla Pani jako akt darowizny. Chciałyby Panie zadeklarować to jako darowiznę w Urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2. W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że Pani i Pani siostra nie posiadacie obywatelstwa polskiego. Pani i Pani siostra macie karty pobytu czasowego.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy – nie można utożsamiać z miejscem stałego pobytu. Kwestie stałego pobytu cudzoziemców reguluje ustawa z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2354). Warunki udzielania zezwolenia na pobyt stały zostały wymienione w art. 195 i nast. ustawy o cudzoziemcach.
Jak wynika z treści wniosku i jego uzupełnienia, w chwili nabycia przez Panią środków pieniężnych od siostry tytułem darowizny nie byłyście Panie obywatelkami polskimi, jak również nie posiadałyście Panie na terytorium Polski miejsca stałego pobytu – legitymują się Panie bowiem zezwoleniem na pobyt czasowy.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nabycie przez Panią środków pieniężnych od siostry na podstawie umowy darowizny nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie miała Pani zatem obowiązku zgłoszenia nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny od Pani siostry na formularzu SD-Z2.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right