Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.721.2022.2.RH
Dotyczy ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu w związku z Podziałem oraz objęciem przez X. udziałów w Spółce Przejmującej po stronie X. (jako wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z Podziałem oraz objęciem przez X. udziałów w Spółce Przejmującej po stronie X. (jako wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 grudnia 2022 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…) spółka komandytowa („Spółka Dzielona”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka Dzielona powstała z przekształcenia ze spółki akcyjnej w 2007 r., przy czym jako spółka komandytowa podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stała się 1 maja 2021 r. w związku ze zmianą przepisów. Rok podatkowy Spółki Dzielonej trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Spółka Dzielona jest jednocześnie zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT.
A.Struktura organizacyjna i działalność Spółki Dzielonej
Wspólnikami Spółki Dzielonej są obecnie osoby fizyczne będące, pełniące role komandytariuszy Spółki Dzielonej, z kilkoma mniejszościowymi wyjątkami, polskimi rezydentami podatkowymi i podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce oraz A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba prawna będąca polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce (pełniąca obecnie rolę komplementariusza Spółki Dzielonej, „X.”).
Spółka Dzielona jest spółką centralną (odpowiedzialną za funkcje strategiczne i (…)) grupy B. („B.” lub „Grupa B.”), która prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług profesjonalnych obejmujących usługi (…), (…). W ramach prowadzonej działalności B. współpracuje również z innymi firmami członkowskimi w obrębie globalnej sieci B. („Sieć B.”).
Działalność operacyjna B. wykonywana jest przez spółki operacyjne („Spółki Operacyjne”) odpowiedzialne za świadczenie profesjonalnych usług w zakresie linii usługowych B. Spółki Operacyjne są podmiotami zależnymi wobec Spółki Dzielonej.
Spółki Operacyjne obejmują, w szczególności, następujące podmioty (…) z Grupy B.: (…)
Spółka Dzielona posiada bezpośrednio udziały/jest wspólnikiem w powyższych Spółkach Operacyjnych (z wyjątkiem spółki C. spółka komandytowa dla której Spółka Dzielona jest wspólnikiem pośrednim). Spółka Dzielona jest również bezpośrednim udziałowcem/wspólnikiem innych spółek z Grupy B., które nie zajmują się świadczeniem usług na rzecz zewnętrznych klientów (a które pełnią rolę np. komplementariuszy lub nie prowadzą obecnie działalności) lub prowadzą ograniczony wycinek działalności Grupy B. (np. D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…) koncentrująca się na świadczeniu usług (…) czy (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmującej się (…)).
Jako strategiczny podmiot B. Spółka Dzielona pełni funkcje centralne (niezbędne dla działalności Spółek Operacyjnych) koncentrując się, w głównej mierze, na wykonywaniu, nabywaniu oraz koordynacji usług („Usługi”) na rzecz Spółek Operacyjnych, m.in. w następujących obszarach: (…)
Działalność Spółki Dzielonej na rzecz Spółek Operacyjnych w zakresie powyższych Usług obejmuje, w szczególności, świadczenie Usług potrzebnych do działalności (…) B. oraz do obsługi pozostałych linii biznesowych B. (tj. usług (…)).
W ramach prowadzonej działalności Spółka Dzielona zatrudnia obecnie około (…) pracowników oraz współpracuje z szerokim gronem kontrahentów/dostawców.
B.Plan rozdziału działalności Spółki Dzielonej
Na podstawie przeprowadzonej w trakcie 2022 r. z udziałem największych firm członkowskich Sieci B. weryfikacji strategicznych kierunków rozwoju Sieci B. na świecie, stwierdzono, że podział na dwie odrębne, interdyscyplinarne organizacje powinien stworzyć najszersze możliwości wzrostu biorąc pod uwagę otoczenie gospodarcze i regulacyjne.
Mając na uwadze powyższe, pod rozwagę firm członkowskich B. na świecie, w tym Grupy B., poddano propozycję rozdzielenia działalności (…) od działalności (…) w ramach podmiotów należących do Sieci B. i wyodrębnienia działalności (…) z Sieci B. do nowej organizacji, która będzie mogła być notowana na uznanej międzynarodowo giełdzie („Globalna Reorganizacja”). Zgodnie z założeniami Globalnej Reorganizacji, po dniu rozdzielenia działalności obie organizacje (tj. związane odpowiednio z działalnością (…)) powinny posiadać odrębnych właścicieli/udziałowców.
Organizacja związana z działalnością (…) będzie koncentrowała się na usługach (…)/atestacyjnych. Dla zapewnienia wysokiej jakości usług (…), organizacja ta będzie dysponowała także specjalistami z innych dziedzin, w tym np. (…). W związku z powyższym, oprócz usług stricte (…), organizacja ta może również, w pewnym zakresie, świadczyć usługi w innych dziedzinach. Niemniej, z uwagi na przeważający charakter usług (…), w niniejszym wniosku działalność tej organizacji będzie określana jako działalność (…) lub działalność związana z (…), a sama organizacja jako firma (…).
Chcąc przyłączyć się do Globalnej Reorganizacji zainicjowanej w ramach Sieci B., wspólnicy Grupy B., po odpowiednim głosowaniu, mogą podjąć decyzję o wydzieleniu („Podział”; „Wydzielenie” lub „Transakcja”) działalności Spółki Dzielonej związanej z obsługą działalności (…) do odrębnego podmiotu w Polsce, tj. spółki B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka Przejmująca”).
Spółka Przejmująca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka Przejmująca jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce. Spółka Przejmująca nie jest wspólnikiem Spółki Dzielonej, a Spółka Dzielona nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej. Jedynym udziałowcem Spółki Przejmującej jest A. sp. z o. o. będąca w dacie złożenia wniosku komplementariuszem Spółki Dzielonej.
Spółka Przejmująca nie prowadziła dotychczas istotnej działalności gospodarczej i została nabyta przez Spółkę X. na potrzeby przeprowadzenia Transakcji.
W celu przygotowania do procesu Wydzielenia podjęto działania związane z rozdzieleniem procesu świadczenia usług dla obydwu obszarów działalności (tj. obszaru działalności (…) oraz obszaru działalności (…)). W zakresie działań związanych z rozdzieleniem procesu świadczenia usług wsparcia oraz usług strategicznych dla działalności (..) oraz działalności (…) oraz w celu zapewnienia skutecznego przeprowadzenia Transakcji, w ramach Spółki Dzielonej powołano dwa odrębne działy biznesowe, tj.:
- dział (…) („Dział W. (…)” lub „Dział W.”) zajmujący się świadczeniem Usług dedykowanych dla działalności (…) w ramach Grupy B.;
- dział (…) („Dział D. (…)” lub „Dział D.”) zajmujący się świadczeniem Usług dedykowanych do obsługi pozostałych linii biznesowych w ramach Grupy B. (tj. (…)).
Powyższe wyodrębnienie wpisuje się również w otoczenie prawne oraz biznesowe przejawiające się wzrostem wymogów regulacyjnych w odniesieniu do działalności firm (…), jak również specyfiką świadczonych przez takie podmioty usług (…) i atestacyjnych dlatego też, biorąc pod uwagę harmonogram Globalnej Reorganizacji, zasadne było rozpoczęcie jego wdrażania jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu Transakcji.
Zakładane jest, że proces wyodrębnienia działalności powyższych Działów zostanie zakończony przed dniem Podziału. W konsekwencji, działalność Spółki Dzielonej na rzecz Spółek Operacyjnych w zakresie wskazanych powyżej Usług będzie prowadzona w ramach dwóch odrębnych działów biznesowych (tj. Działu W. i Działu D.) jeszcze przed Wydzieleniem.
W przypadku implementacji Transakcji, przed Podziałem Spółka Dzielona zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie Spółki Dzielonej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest podyktowane wymogami prawnymi związanymi z dopuszczalnością dokonania podziału spółek wyłącznie przez spółki kapitałowe. W zakresie skutków podatkowych planowanego przekształcenia Wnioskodawca wystąpił z osobnym wnioskiem o interpretację indywidualną.
Po przekształceniu (przed Podziałem) Spółka Dzielona będzie w dalszym ciągu podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a w związku z przekształceniem zakres jego działalności nie ulegnie zmianie.
Biorąc pod uwagę opisany powyżej cel biznesowy Globalnej Reorganizacji, planowane jest przeprowadzenie Podziału w taki sposób, aby dotychczasowi komandytariusze Spółki Dzielonej będący osobami fizycznymi związanymi z działalnością (…) B. („Wspólnicy (…)”) nie posiadali po Podziale udziałów w Spółce Dzielonej (koncentrującej się na działalności (…) po dniu Wydzielenia), lecz objęli wyłącznie udziały w Spółce Przejmującej (skupiającej się na działalności (…) po Podziale).
Może się przy tym okazać, że po Przekształceniu Wspólnicy (…) będą dysponowali udziałami reprezentującymi wartość przekraczającą wartość działalności (…) B. W takim wypadku planowane jest, że przed Wydzieleniem część udziałów posiadanych przez Wspólników (…) zostanie zbyta na rzecz nowego udziałowca związanego docelowo z częścią (…) rozdzielonej organizacji - tj. osoby prawnej będącej rezydentem podatkowym w państwie Unii Europejskiej i podatnikiem podatku dochodowego w tym państwie („…”).
Dla kompletności, należy wskazać, że historycznie, przeważającą większość wkładów wnoszonych do Spółki Dzielonej przez wspólników Spółki Dzielonej stanowiły wkłady pieniężne (w tym wkłady wnoszone do Spółki Dzielonej w okresie, gdy posiadała ona status spółki akcyjnej, tj. przed przekształceniem w spółkę komandytową). Przy czym, w latach 2007-2008 wybrani wspólnicy Spółki Dzielonej dokonali aportu posiadanych udziałów w innych podmiotach (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością) na rzecz Spółki Dzielonej (tj. spółki komandytowej mającej wówczas status spółki osobowej, niebędącej podatnikiem CIT). Poza tymi wkładami niepieniężnymi wspólnicy dokonywali dalszych wkładów kapitałowych na rzecz Spółki Dzielonej w formie wkładów pieniężnych.
W zakresie struktury udziałowej Spółki Dzielonej na moment Podziału oczekuje się, że udziałowcami Spółki Dzielonej będą jak wskazano powyżej: (…)
Podsumowując, oczekuje się, że Podział obejmie wydzielenie działalności związanej z Działem W. do Spółki Przejmującej. Planowane jest, że po Podziale działalność Spółki Przejmującej skupiona będzie na działalności związanej z Działem W. przejętym od Spółki Dzielonej na rzecz Spółek Operacyjnych prowadzących działalność (…) lub mających status firmy (…). Analogicznie, oczekuje się, że po Wydzieleniu działalność Spółki Dzielonej skupiona będzie na działalności związanej z Działem D. na rzecz Spółek Operacyjnych prowadzących działalność (…) lub mających status firmy (…).
Odnosząc planowane Wydzielenie do Globalnej Reorganizacji zainicjowanej w ramach Sieci B. należy zauważyć, że procesy rozdziału mogą mieć różny przebieg oraz harmonogram w zależności od danej jurysdykcji w której działa Sieć B. W związku z powyższym, do momentu zakończenia globalnego rozdzielenia działalności (…) od działalności (…) w ramach podmiotów należących do Sieci B. i ostatecznego wyodrębnienia działalności (…) z Sieci B. do nowej organizacji, organizacje związane z działalnością (…) i działalnością (…) (nawet te które zostały rozdzielone na poziomie danego kraju) będą przejściowo funkcjonować w ramach jednej, dotychczasowej Sieci B. W konsekwencji, do dnia globalnego rozdzielenia obie ww. organizacje mogą potencjalnie posługiwać się nazwą B. oraz korzystać z globalnej infrastruktury Sieci B. i globalnych usługodawców ww. Sieci.
Docelowo spodziewane jest, że po implementacji globalnego rozdziału działalność (…) związana z Działem W. będzie prowadzona w analogiczny sposób, przy wykorzystaniu dotychczasowej nazwy B. Natomiast, po stronie działalności (…), która stanie się częścią odrębnej globalnej organizacji notowanej na giełdzie, oczekiwane są istotne zmiany (w tym, w szczególności inna nazwa, czego szczegóły na moment składania niniejszego wniosku nie są jeszcze znane).
W nawiązaniu do opisywanego Wydzielenia, należy zaznaczyć, że po planowanym Podziale (jednak przed finalizacją globalnego rozdziału działalności (…) i działalności (…)), każda organizacja (tj. związana odpowiednio z działalnością (…) i działalnością (…)) będzie odpowiedzialna za samodzielne kształtowanie zakresu świadczonych usług, treści dokonywanych publikacji czy informacji udostępnianych w ramach infrastruktury Sieci B.
Po Podziale, jak i po zakończeniu Globalnej Reorganizacji mogą wystąpić wzajemne transakcje pomiędzy rozdzielonymi organizacjami. W takim przypadku transakcje realizowane będą na zasadach właściwych dla odrębnych organizacji, tj. na zasadach rynkowych.
Ogólne założenia Transakcji odpowiadać powinny celom i ramom zdefiniowanym na poziomie Sieci B., określonym w globalnej umowie ramowej. W szczególności istotne będzie dotrzymanie terminów globalnych związanych z zakończeniem procesu oraz skuteczne rozdzielenie działalności zgodnie z umówionymi parametrami biznesowymi. Poszczególne kroki prawne na poziomie lokalnym będą definiowane i podejmowane przez Grupę B. na podstawie decyzji wspólników Grupy B. W celu zabezpieczenia przebiegu procesu zgodnie ze zdefiniowanym planem i terminami, mogą być zawierane dodatkowe umowy również na poziomie Grupy B. (tzw. lokalna umowa wdrożeniowa) i jej wspólników (tzw. umowa o współpracy partnerów).
Obecnie planowane jest, że Wydzielenie nastąpi stosownie do postanowień art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych („K.S.H.”). W ramach Podziału część majątku Spółki Dzielonej, związana z Działem W., zostanie przeniesiona na Spółkę Przejmującą, co stanowić będzie podział przez wydzielenie. W zamian za przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą wybrani wspólnicy (udziałowcy) Spółki Dzielonej (tj. Wspólnicy (…)oraz Spółka X.) otrzymają udziały w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.
Zgodnie z obecnymi założeniami, ww. wspólnicy (udziałowcy) Spółki Dzielonej, którzy w wyniku Podziału otrzymają udziały w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej po dniu Wydzielenia nie będą posiadali udziałów w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej w związku tym, że udziały tych wspólników (udziałowców) w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej ulegną unicestwieniu wskutek Podziału. Z kolei, pozostali wspólnicy (udziałowcy) Spółki Dzielonej, tj. ci, którzy w wyniku Wydzielenia nie otrzymają udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, po Podziale pozostaną udziałowcami wyłącznie Spółki Dzielonej („Wspólnicy Pozostający”), tj. Wspólnicy Pozostający będą posiadali udziały w Spółce Dzielonej, które posiadali przed Podziałem. W konsekwencji, na skutek Podziału właściciele (udziałowcy) organizacji związanej z (…) i organizacji związanej z działalnością (…) zostaną efektywnie rozdzieleni, tj. po Podziale udziałowcami Spółki Dzielonej będą Wspólnicy Pozostający oraz potencjalnie (…), a udziałowcami Spółki Przejmującej będą Wspólnicy (…) oraz Spółka X.
W skutek Podziału udziałowcy Spółki Dzielonej nie otrzymają dodatkowych wypłat lub dopłat.
Zgodnie z założeniami Transakcji, wartość emisyjna udziałów przydzielonych Wspólnikom (…) oraz Spółce X. w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej nie będzie niższa od wartości rynkowej majątku Spółki Dzielonej związanego z Działem W. przenoszonego na Spółkę Przejmującą w ramach Podziału, ustalonej na dzień poprzedzający dzień Wydzielenia.
Ponadto, przyjęta przez Wspólników (…) oraz Spółkę X. dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Wydzielenia.
Dla celów podatkowych, Spółka Przejmująca przyjmie składniki majątkowe Spółki Dzielonej związane z Działem W., przenoszone na Spółkę Przejmującą w ramach Podziału w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej.
Dodatkowo, powyższe składniki majątkowe zostaną przypisane do działalności Spółki Przejmującej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym możliwe jest że Spółka Przejmująca w związku z prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalnością będzie osiągać przychody i ponosić koszty zarówno w związku z transakcjami dokonywanymi z polskimi, jak i zagranicznymi rezydentami podatkowymi.
W myśl założeń Globalnej Reorganizacji, po Podziale udziałowcy Spółki Dzielonej (tj. Wspólnicy Pozostający) powinni dokonać przeniesienia udziałów w Spółce Dzielonej na rzecz innego podmiotu (tak aby docelowo nie być udziałowcem Spółki Dzielonej, lecz stać się akcjonariuszami spółki giełdowej na poziomie globalnym). Na moment składania niniejszego wniosku, Wnioskodawcy nie są znane szczegóły dotyczące powyższej transakcji.
D.1 Sposób przeprowadzenia Transakcji
Planowane jest, że Podział nastąpi na podstawie uchwał Zgromadzenia Wspólników Spółki Dzielonej oraz Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej. Zgodnie z wymogami art. 536 § 1 K.S.H., zarząd Spółki Dzielonej sporządzi pisemne sprawozdanie zawierające: uzasadnienie podziału, jego podstawy prawne i ekonomiczne, stosunek wymiany udziałów wraz z kryteriami ich podziału.
Podział Spółki Dzielonej zostanie dokonany przez przeniesienie na Spółkę Przejmującą części majątku Spółki Dzielonej związanej z Działem W., w tym, w szczególności, przez przeniesienie przypisanych do Działu W.: środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, ogółu praw i obowiązków w spółkach, umów związanych z działalnością Działu W. (w tym m.in. umów sprzedażowych i zakupowych), części środków pieniężnych alokowanych do Działu W., należności i zobowiązań związanych z działalnością prowadzoną w ramach Działu W.
W wyniku Podziału dojdzie także do przejścia części zakładu pracy Spółki Dzielonej związanego z Działem W., zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy (Dz. U. 2022, poz. 1510; „Kodeks Pracy”), w wyniku którego Spółka Przejmująca stanie się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami Spółki Dzielonej alokowanymi do Działu W.
W Spółce Dzielonej pozostanie natomiast część majątku stanowiąca Dział D., wraz ze składnikami majątkowymi Spółki Dzielonej alokowanymi do tego Działu. W szczególności, w Spółce Dzielonej pozostaną: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, udziały/ogół praw i obowiązków w spółkach, umowy związane z działalnością Działu D. (w tym umowy sprzedażowe i zakupowe), część środków pieniężnych alokowanych do Działu D., należności i zobowiązania związane z działalnością prowadzoną w ramach Działu D. Pracownicy Spółki Dzielonej przypisani do Działu D. pozostaną pracownikami Spółki Dzielonej.
D.2 Specyfika działalności Działu W. i Działu D.
Odnosząc się do specyfiki Działu W.i Działu D., dla celów wewnątrzgrupowej sprawozdawczości zarządczej, budżetów, planów finansowych oraz celów organizacyjnych na moment Wydzielenia powyższe Działy będą funkcjonały jako odrębne jednostki organizacyjne w ramach Spółki Dzielonej, co będzie znajdować również formalne potwierdzenie w uchwale właściwych organów Spółki Dzielonej.
Na dzień Wydzielenia powyższy podział działalności Spółki Dzielonej pomiędzy Dział W. oraz Dział D. będzie znajdował również odzwierciedlenie w wewnętrznej dokumentacji Spółki Dzielonej, np. w schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej, zgodnie z którym Dział W. na moment Podziału będzie stanowił osobną jednostkę organizacyjną obejmującą odrębne od Działu D. zespoły w tym m.in. (…) oraz innych obszarów wsparcia.
Odnosząc się do perspektywy zarządczej, na dzień Wydzielenia Dział W. będzie posiadał swój własny zespół kierowniczy, w którego skład będą wchodzić osoby odpowiedzialne odpowiednio za pełnienie zadań/świadczenie usług przez Dział W. Analogicznie będzie wyglądała sytuacja w zakresie Działu D., w którym w skład zespołu kierowniczego będą wchodzić osoby odpowiedzialne za wykonywanie zadań i świadczenie usług przypisanych do Działu D.
W celu realizacji swoich zadań, dla celów wewnętrznych, jeszcze przed Podziałem Spółka Dzielona dokona przypisania składników materialnych i niematerialnych (w tym m.in. przypisania powierzchni biurowej, komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego, wyposażenia biurowego, oprogramowania komputerowego, licencji i baz danych) oraz odpowiednich zasobów kadrowych (w tym zespołów pracowników) odpowiednio do Działu W. i Działu D.
Na moment Podziału w skład Działu W. będą wchodzili pracownicy wykonujący zadania w zakresie ww. Działu w ramach wyodrębnionych zespołów, w szczególności: (…). Z kolei, Dział D. na moment Podziału będzie składał się z pracowników i zespołów wykonujących zadania przypisane specyficznie do Działu D.
Obecnie planowane jest, iż na moment Podziału wskazani wyżej pracownicy alokowani do Działu W. będą wykonywać zadania oraz pełnić obowiązki związane z Działem W. Analogicznie, na dzień Wydzielenia pracownicy przypisani do Działu D. będą wykonywać zadania i pełnić obowiązki dotyczące Działu D.
Ponadto, zgodnie z obecnymi oczekiwaniami, na moment Wydzielenia każdy z Działów będzie posiadać i podlegać procedurom wewnętrznym uwzględniającym specyfikę działalności realizowanej przez dany Dział, przypisanym odpowiednio do Działu W. oraz do Działu D.
Dla kompletności należy zaznaczyć, że do momentu zakończenia Globalnej Reorganizacji, w ramach Grupy B. będą funkcjonowały pewne zespoły zapewniające wzajemną koordynację, w tym w celu zapewnienia zgodności z wymogami niezależności (…) w Sieci B. oraz przeprowadzenia Transakcji bądź też pomocnicze zespoły techniczne (serwis IT).
Zgodnie z obecnymi założeniami, po Podziale działalność Spółki Dzielonej będzie ograniczać się do działalności związanej z Działem D. (z wyłączeniem działalności przyporządkowanej do Działu W., która zostanie wydzielona do osobnej spółki, tj. Spółki Przejmującej). Z kolei, po Wydzieleniu działalność Spółki Przejmującej będzie skupiać się na działalności alokowanej do Działu W.
Na dzień Wydzielenia wyodrębnione i przenoszone na rzecz Spółki Przejmującej składniki majątkowe, alokowane do Działu W. będą składać się, w szczególności, z następujących elementów:
- Środków trwałych przypisanych do Działu W. (w tym m.in. komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego oraz mebli i pozostałego wyposażenia biurowego).
Przed Podziałem Spółka Dzielona dokona wewnętrznej alokacji środków trwałych (w tym m.in. komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego oraz mebli i pozostałego wyposażenia biurowego) wykorzystywanych w działalności przypisanej do Działu W. Planowane jest, że środki trwałe alokowane do Działu W. zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej.
Mogą wystąpić pojedyncze przypadki, w których dany składnik majątkowy (środek trwały), w związku z aktualną infrastrukturą techniczną, będzie tymczasowo współdzielony (np. serwer bądź infrastruktura sieciowa). W takim przypadku – w zakresie serwerów - dostępy do danych będą udzielone wyłącznie pracownikom Działu, którego te dane dotyczą (odpowiednio Działu W. lub Działu D.) przy jednoczesnym wyłączeniu dostępu do ww. danych dla pracowników drugiego Działu. Ponadto, w razie współdzielenia danego składnika majątkowego (środka trwałego) planowane jest dokonywanie bieżącej alokacji kosztów związanych z utrzymaniem takiego środka trwałego, jak również dokonywanymi odpisami amortyzacyjnymi, pomiędzy Dział W. i Dział D. na podstawie odpowiednich kluczy alokacji (po Podziale odpowiednio alokacji kosztów na Spółkę Przejmującą oraz Spółkę Dzieloną, przy zapewnieniu odpowiednich tytułów prawnych dot. używania).
Na moment składania niniejszego wniosku Spółka Dzielona wynajmuje powierzchnię biurową w lokalizacjach w Polsce, gdzie Grupa B. prowadzi działalność biznesową (tj. w (…)). Część wynajmowanej powierzchni biurowej Spółka Dzielona (jako strategiczny podmiot B. pełniący funkcje centralne) wykorzystuje obecnie na własne potrzeby biznesowe, a pozostałą część udostępnia innym spółkom z Grupy dla prowadzenia ich działalności gospodarczej. W zamian za udostępnianie powierzchni biurowej Spółka Dzielona obciąża odpowiednie spółki z Grupy kosztami związanymi z wykorzystaniem udostępnionej im powierzchni biurowej na zasadach rynkowych poprzez refakturę części kosztów najmu ponoszonych przez Spółkę Dzieloną (tj. kosztów najmu powierzchni biurowej wykorzystywanej przez konkretne spółki z Grupy) na te spółki, w oparciu o odpowiedni klucz alokacji (w szczególności, wykorzystywaną powierzchnię biurową).
Mając na uwadze powyższe, planowane jest podjęcie rozmów z wynajmującymi powierzchnie biurowe na rzecz Spółki Dzielonej w celu prawnego rozdzielenia tytułów do tych powierzchni między Dział W. a Dział D. W miarę możliwości, zakładane jest zawarcie odrębnych umów najmu przed Podziałem lub odpowiednie aneksowanie istniejących umów najmu na podstawie których z dniem Podziału Spółka Przejmująca stanie się pełnoprawnym użytkownikiem/najemcą części powierzchni biurowej alokowanej do Działu W.
W szczególności, w przypadku umów najmu powierzchni biurowej dotyczących wyłącznie Działu W. oczekuje się, że na dzień Podziału zostaną one przeniesione na Spółkę Przejmującą w ramach tzw. sukcesji generalnej zgodnie z art. 531 K.S.H., tj. stroną tych umów w miejsce Spółki Dzielonej zostanie Spółka Przejmująca, bez konieczności uzyskiwania zgód kontrahentów Spółki Dzielonej na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z tych umów (przy czym, umowy najmu mogą przewidywać określone obowiązki notyfikacyjne w związku z planowanym Podziałem).
W pozostałym zakresie planowane jest zawarcie innych uzgodnień prawnych (dwustronnych lub trójstronnych), które zagwarantują Spółce Przejmującej tytuł prawny do korzystania z powierzchni biurowych alokowanych przed dniem Wydzielenia do Działu W. oraz zapewnią Spółce Przejmującej kontynuację użytkowania ww. powierzchni po Podziale.
Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca zaznacza, że zasadniczo powierzchnia biurowa niezbędna do realizacji działalności prowadzonej przez Dział W. będzie odrębna od powierzchni biurowej Działu D. Naturalnie, w związku z aktualną infrastrukturą techniczną (wynikającą również z faktu, że biura w których jest prowadzona działalność Grupy B. są własnością podmiotów trzecich) określone powierzchnie będą tymczasowo współdzielone (np. toalety, wejścia do biura, części korytarzy, kuchnie, recepcje czy centra konferencyjne). W takim przypadku planowane jest dokonywanie bieżącej alokacji kosztów najmu przestrzeni wspólnych pomiędzy Dział W. i Dział D. (po Podziale odpowiednio Spółkę Przejmującą oraz Spółkę Dzieloną) na podstawie odpowiednich kluczy alokacji.
Tym samym, przed dniem Wydzielenia zarówno Dział W., jak i Dział D. (oraz przypisane im Spółki Operacyjne) będą dysponować alokowanymi powierzchniami biurowymi niezbędnymi do prowadzenia ich działalności biznesowej, a tym samym będą ponosić z tego tytułu przypisane do nich koszty.
Z tytułu udostępnienia powierzchni biurowej Spółkom Operacyjnym, Dział W. oraz Dział D. będą uzyskiwały odpowiednie przychody od tych Spółek Operacyjnych (na podstawie refaktury części kosztów ponoszonych odpowiednio przez Dział W. i Dział D. w związku z wykorzystaniem powierzchni biurowej przez Spółki Operacyjne).
- Wartości niematerialnych i prawnych (w tym m.in. oprogramowania komputerowego, licencji oraz baz danych wykorzystywanych w działalności związanej z Działem W.) alokowanych do Działu W.
Przed Podziałem Spółka Dzielona dokona wewnętrznej alokacji wartości niematerialnych i prawnych (w tym m.in. oprogramowania komputerowego, licencji oraz baz danych) wykorzystywanych w działalności przypisanej do Działu W. Wartości niematerialne i prawne alokowane do Działu W. zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej.
- Udziałów/ogółu praw i obowiązków w Spółkach Operacyjnych, zależnych od Spółki Dzielonej, posiadających licencje jako firmy (…) lub wspierających działalność (…) na poziomie Grupy B.
Przed Podziałem Spółka Dzielona dokona wewnętrznej alokacji udziałów w swoich spółkach zależnych, posiadających licencje jako firmy (…) lub wspierających działalność (…) na poziomie Grupy B. do Działu W. W związku z pełnieniem funkcji (…) przez Spółkę Dzieloną, wskutek Podziału Spółka Przejmująca wstąpi w prawa i obowiązki komandytariusza Y. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa oraz udziałowca spółek innych niż operacyjne, których udziały zostały przypisane do Działu W.
Dla kompletności, należy zaznaczyć, że w przypadku zidentyfikowania pracowników zatrudnionych obecnie (tj. przed Podziałem) w Spółkach Operacyjnych niezwiązanych z działalnością (…), którzy docelowo mają wykonywać zadania na rzecz spółek przypisanych do Działu W., ww. pracownicy zostaną przeniesieni do właściwej spółki jeszcze przed planowanym Podziałem.
W zakresie umów zakupowych zawartych w ramach Sieci B., na chwilę obecną (tj. przed Podziałem) Spółka Dzielona korzysta m.in. z usług centralnych (w tym m.in. usług wsparcia strategicznego, administracyjnego, usług informatycznych, jak również licencji na oprogramowanie) świadczonych na poziomie globalnym B.
Oczekuje się, że na moment Podziału Spółka Dzielona będzie posiadała co do zasady zawarte odrębne umowy zakupu powyższych usług przez Dział W. oraz Dział D. W przypadku braku możliwości zawarcia odrębnej umowy na określone usługi, Spółka Dzielona będzie dokonywała bieżącej alokacji kosztów związanych z zakupem ww. usług centralnych (dla celów wewnętrznych) pomiędzy Dział W. i Dział D. na podstawie odpowiedniego klucza alokacji, w szczególności, w oparciu o typ świadczonych usług.
W zakresie perspektywy po Wydzieleniu, zgodnie z obecnymi założeniami, zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca (oraz odpowiednio ich Spółki Operacyjne) będą miały zapewniony tytuł prawny do współpracy z Siecią B. w celu zachowania uprawnienia do nabywania powyższych usług centralnych wykorzystywanych odpowiednio w działalności związanej z Działem W. i Działem D.
W zakresie pozostałych umów zakupowych, należy wskazać, że na dzień Podziału część umów zakupowych Spółki Dzielonej z kontrahentami będzie dotyczyć wyłącznie Działu W. (w związku z faktem zawarcia osobnych umów na zakup usług lub w wyniku aneksowania istniejących umów). Powyższe umowy mogą objąć m.in., umowy na świadczenie:
- usług (…) gospodarczego na potrzeby świadczenia usług strategicznych;
- pozostałych usług wsparcia (umowy zawarte z podmiotami trzecimi), obejmujących w szczególności:
- pomocnicze usługi księgowe (w tym m.in. zakładanie i aktualizację listy sprzedawców, wysyłanie faktur sprzedażowych, wprowadzanie faktur do systemu informatycznego, procesowanie rozliczeń, monitorowanie sald należności);
- usługi dostępu do sieci telekomunikacyjnej i dostawy sprzętu IT (w tym m.in. serwerów, komputerów i akcesoriów);
- usługi marketingu i komunikacji (w tym m.in. tworzenie treści i informacji prasowych oraz materiałów reklamowych i promocyjnych);
- usługi kurierskie i pocztowe;
- usługi recepcyjne i biurowe.
W wyniku Podziału umowy zakupowe dotyczące wyłącznie Działu W. zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej w ramach tzw. sukcesji generalnej zgodnie z art. 531 K.S.H., tj. stroną tych umów w miejsce Spółki Dzielonej zostanie Spółka Przejmująca bez konieczności uzyskiwania zgód dostawców Spółki Dzielonej na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z tych umów (przy czym, umowy te mogą przewidywać określone obowiązki notyfikacyjne w związku z planowanym Podziałem).
W odniesieniu do umów zakupowych dotyczących zarówno Działu W., jak i Działu D., co do których nie będzie możliwości zawarcia dwóch odrębnych umów na moment Podziału Spółka Dzielona będzie dokonywała wewnętrznej alokacji kosztów i zobowiązań wynikających z tych umów zakupowych pomiędzy Dział W. i Dział D. (przy czym jeżeli wystąpią, będą to pomniejsze umowy). Wynik powyższej alokacji będzie przedstawiany w zestawieniu bilansowym oraz w rachunku zysków i strat sporządzanym dla wewnętrznych potrzeb sprawozdawczych Spółki Dzielonej, na podstawie danych z systemu finansowego Spółki Dzielonej, tj. koszty i zobowiązania wynikające z umów zakupowych dotyczące Działu W. będą odpowiednio alokowane do Działu W., a koszty i zobowiązania odnoszące się do Działu D będą przypisywane na dzień Podziału do Działu D.
Dla potrzeb wewnętrznych, przed dniem Podziału Spółka Dzielona sporządzi zestawienie umów sprzedażowych (obejmujące, w szczególności, umowy na świadczenie usług na rzecz Spółek Operacyjnych będących głównym źródłem przychodów Spółki Dzielonej) ze wskazaniem Działu, którego dotyczy treść konkretnej umowy.
W zakresie umów sprzedażowych zawartych przez Spółkę Dzieloną planowane jest podjęcie rozmów z kontrahentami w celu prawnego rozdzielenia tytułów prawnych do tych umów pomiędzy Dział W. i Dział D. (lub odpowiednie aneksowanie istniejących umów sprzedażowych), tak aby w odniesieniu do umów związanych z Działem W. z dniem Podziału Spółka Przejmująca stała się stroną tych umów.
W szczególności, w przypadku umów sprzedażowych dotyczących wyłącznie Działu W. oczekuje się, że na dzień Podziału zostaną one przeniesione na Spółkę Przejmującą w ramach tzw. sukcesji generalnej zgodnie z art. 531 K.S.H., tj. stroną tych umów w miejsce Spółki Dzielonej zostanie Spółka Przejmująca, bez konieczności uzyskiwania zgód kontrahentów Spółki Dzielonej na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z tych umów (przy czym, umowy najmu mogą przewidywać określone obowiązki notyfikacyjne w związku z planowanym Podziałem).
W pozostałym zakresie planowane jest zawarcie innych uzgodnień prawnych (dwustronnych lub trójstronnych), które zagwarantują Spółce Przejmującej tytuł prawny do (kontynuacji) realizacji umów sprzedażowych przypisanych przed dniem Wydzielenia do Działu W.
- Personelu przypisanego do Działu W., świadczącego usługi (…) następujących wyodrębnionych zespołów: (…), na podstawie których ww. osoby fizyczne świadczyły pracę lub wykonywały zlecenia związane z Działem W. w ramach Spółki Dzielonej.
W ramach planowanego Podziału dojdzie do przeniesienia grupy pracowników przypisanych uprzednio do Działu W. do Spółki Przejmującej.
Niewykluczone, że po Podziale, Spółka Przejmująca będzie zatrudniała również dodatkowych pracowników w celu wspierania i usprawnienia działalności Działu W., dostosowania do przyszłego wzrostu organizacji i adresowania naturalnej rotacji pracowników (np. odejść). Przy czym, zatrudnienie kolejnych pracowników nie jest niezbędne do kontynuowania dotychczasowej działalności Działu W. (tj. możliwe będzie kontynuowanie działalności tego Działu, w dotychczasowym zakresie, w oparciu o personel przenoszony do Spółki Przejmującej w ramach Podziału).
- Rachunków bankowych dedykowanych do Działu W. wraz ze środkami pieniężnymi do obsługi bieżących potrzeb biznesowych oraz zobowiązań tego Działu.
- Umów dotyczących finansowania (wraz z przypisanymi należnościami oraz zobowiązaniami) Spółki Dzielonej związanych z działalnością Działu W.
O ile faktycznie będą występowały na dzień Podziału, zobowiązania wynikające z umów dotyczących finansowania Spółki Dzielonej (w tym, w szczególności, z zewnętrznych umów pożyczek bankowych lub z umów cash-poolingu, których stroną jest Spółka Dzielona), bezpośrednio związane z działalnością Działu W., zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą (w zakresie w jakim obowiązujące przepisy prawne będą pozwalały na przeniesienie poszczególnych pozycji).
Na dzień Podziału Spółka Dzielona będzie dokonywała bieżącej alokacji rozliczeń międzyokresowych pomiędzy Dział W. i Dział D. na podstawie odpowiedniego klucza alokacji (w szczególności, w oparciu o typ usług), co będzie odpowiednio dokumentowane dla potrzeb sprawozdawczości wewnętrznej. W konsekwencji, dzięki funkcjonowaniu powyższego mechanizmu, w momencie Podziału rozliczenia międzyokresowe Spółki Dzielonej będą, efektywnie, alokowane pomiędzy Dział W. i Dział D.
- Ksiąg i dokumentów związanych z Działem W., w zakresie w jakim ich przeniesienie będzie prawnie możliwe.
Przed Podziałem Spółka Dzielona dokona wewnętrznej alokacji ksiąg i dokumentów Spółki Dzielonej dotyczących Działu W. do ww. Działu. Na moment Wydzielenia księgi i dokumenty związane z Działem W. zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą, w zakresie w jakim ich przeniesienie będzie prawnie możliwe. W pozostałym zakresie, po dniu Wydzielenia Spółka Przejmująca będzie posiadać dostęp do niezbędnych dla jej rozliczeń historycznych dokumentów Spółki Dzielonej (np. do historycznych deklaracji podatkowych).
Oczekuje się, że na dzień Wydzielenia wyodrębnione i pozostające w Spółce Dzielonej składniki majątkowe, alokowane do Działu D. będą składać się, w szczególności, z następujących elementów (z uwzględnieniem opisów powyżej, których Wnioskodawca nie przywołuje ponownie ze względu na obszerny charakter niniejszego wniosku):
- Środków trwałych przypisanych do D. (w tym m.in. komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego oraz wyposażenia biurowego).
Przed Podziałem Spółka Dzielona dokona wewnętrznej alokacji środków trwałych (w tym m.in. komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego oraz mebli i pozostałego wyposażenia biurowego) wykorzystywanych w działalności przypisanej do Działu D. Planowane jest, że środki trwałe alokowane do Działu D. pozostaną w Spółce Dzielonej.
W przypadku umów najmu powierzchni biurowej dotyczących wyłącznie Działu D. na dzień Podziału powierzchnie te pozostaną w Spółce Dzielonej.
W pozostałym zakresie planowane jest zawarcie innych uzgodnień prawnych (dwustronnych lub trójstronnych), które zagwarantują Spółce Dzielonej tytuł prawny do korzystania z powierzchni biurowych alokowanych przed dniem Wydzielenia do Działu D. oraz zapewnią Spółce Dzielonej kontynuację użytkowania ww. powierzchni po Podziale.
Mając na uwadze powyższe oraz jak wskazano we wcześniejszych punktach, zasadniczo powierzchnia biurowa niezbędna do realizacji działalności prowadzonej przez Dział D. będzie odrębna od powierzchni biurowej Działu W. Naturalnie, w związku z aktualną infrastrukturą techniczną (wynikającą również z faktu, że biura w których jest prowadzona działalność Grupy B. są własnością podmiotów trzecich) określone powierzchnie będą tymczasowo współdzielone (np. toalety, wejścia do biura, części korytarzy, kuchnie, recepcje czy centra konferencyjne). W takim przypadku planowane jest dokonywanie bieżącej alokacji kosztów najmu przestrzeni wspólnych pomiędzy Dział W. i Dział D. (po Podziale odpowiednio Spółkę Przejmującą oraz Spółkę Dzieloną) na podstawie odpowiednich kluczy alokacji.
- Personelu przypisanego do Działu D., wykonującego zadania na rzecz ww. Działu w ramach wyodrębnionych zespołów wraz z prawami, obowiązkami, wierzytelnościami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę lub cywilnoprawnych umów zlecenia (zawartych w przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej), w tym świadczeniami pracowniczymi dotyczącymi alokowanego personelu (np. z tytułu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych), na podstawie których ww. osoby fizyczne świadczyły pracę lub wykonywały zlecenia związane z Działem D. w ramach Spółki Dzielonej.
Wnioskodawca zaznacza, iż niewykluczone, że po Podziale, Spółka Dzielona będzie zatrudniała również dodatkowych pracowników w celu wspierania i usprawnienia działalności Działu D., dostosowania do przyszłego wzrostu organizacji i adresowania naturalnej rotacji pracowników (np. odejść, urlopów macierzyńskich). Przy czym, zatrudnienie kolejnych pracowników nie jest niezbędne do kontynuowania dotychczasowej działalności Działu D. (tj. możliwe będzie kontynuowanie działalności tego Działu, w dotychczasowym zakresie, w oparciu o personel pozostający w Spółce Dzielonej po dniu Wydzielenia.
- Rachunków bankowych dedykowanych do Działu D. wraz ze środkami pieniężnymi do obsługi bieżących potrzeb biznesowych oraz zobowiązań tego Działu.
- Umów dotyczących finansowania Spółki Dzielonej związanych z działalnością Działu D.
O ile faktycznie będą występowały na dzień Wydzielenia, zobowiązania wynikające z umów dotyczących finansowania Spółki Dzielonej związane bezpośrednio z działalnością Działu D. pozostaną w Spółce Dzielonej.
- Rozliczeń międzyokresowych dotyczących Działu D.
- Rezerw i zobowiązań związanych z bieżącą działalnością Działu D.
Rezerwy i zobowiązania bezpośrednio związane z działalnością Działu D pozostaną w Spółce Dzielonej.
- Należności i zobowiązań podatkowych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę Dzieloną do dnia Podziału, określonych na moment Wydzielenia, w zakresie w jakim ich pozostanie w Spółce Dzielonej będzie wynikać z obowiązujących przepisów prawa.
- Ksiąg i dokumentów związanych z Działem D. oraz dokumentacji historycznej związanej z działalnością Spółki Dzielonej.
F.Wyodrębnienie organizacyjne Działu W. oraz Działu D.
Wyodrębnienie Działu W. oraz Działu D. w strukturze Spółki Dzielonej na moment Podziału będzie znajdować wyraz w relacjach biznesowych Spółki Dzielonej ze Spółkami Operacyjnymi, gdzie usługi potrzebne dla działalności (…) B., jak również dla pozostałych linii (…) będą, co do zasady, przedstawiane jako osobne obszary działalności Spółki Dzielonej.
Wyodrębnienie obu Działów w ramach Spółki Dzielonej zostanie również odzwierciedlone w wewnętrznej dokumentacji Spółki Dzielonej (m.in. w schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej, zgodnie z którym Dział W. oraz Dział D. przed dniem Wydzielenia, jak i na dzień Wydzielenia będą stanowić osobne jednostki organizacyjne).
Dodatkowo, na moment Podziału dla celów wewnątrzgrupowej sprawozdawczości zarządczej, budżetów, planów finansowych oraz celów organizacyjnych Dział W. oraz Dział D. będą funkcjonować jako odrębne jednostki organizacyjne, co znajdzie potwierdzenie w uchwale właściwych organów Spółki Dzielonej.
Ponadto, na moment Podziału, każdy z Działów w uzasadnionym zakresie będzie posiadać i podlegać wybranym, osobnym procedurom wewnętrznym, związanym ze specyfiką działalności realizowanej przez dany Dział, przypisanym odpowiednio do Działu W. oraz do Działu D.
Na dzień Podziału Spółka Dzielona będzie dokonywać również alokacji (przypisania) składników majątkowych odpowiednio do Działu W. i Działu D. W szczególności, dla potrzeb wewnętrznych, Spółka Dzielona będzie dokonywać wewnętrznej alokacji odrębnie do Działu W. oraz do Działu D.:
- składników materialnych (w tym m.in. przypisanej powierzchni biurowej, komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego, wyposażenia biurowego) oraz składników niematerialnych (w tym m.in. oprogramowania komputerowego, licencji oraz baz danych);
- udziałów/ogółu praw i obowiązków w spółkach zależnych Spółki Dzielonej;
- praw, obowiązków, przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań wynikających z umów zakupowych, sprzedażowych Spółki Dzielonej oraz z umów pożyczek;
- rachunków bankowych wraz ze środkami pieniężnymi.
Na moment Wydzielenia Dział W. i Dział D. będą posiadać również odrębne, alokowane zespoły pracowników, posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, pełniące funkcje przypisane odpowiednio do Działu W. i Działu D. W szczególności, na moment Podziału do Działu W. przypisani będą pracownicy działający na rzecz ww. Działu w ramach następujących, wyodrębnionych zespołów: (…). Z kolei, do Działu D. (na moment Wydzielenia) przypisani będą pracownicy wykonujący zadania Działu D.
Obecnie oczekuje się, że na dzień Podziału pracownicy alokowani do Działu W. będą wykonywać zadania oraz pełnić obowiązki związane z Działem W. Analogicznie, planowane jest, iż na moment Wydzielenia pracownicy przypisani do Działu D. będą wykonywać zadania i pełnić obowiązki dotyczące Działu D.
Dodatkowo, z perspektywy zarządczej, na dzień Wydzielenia zarówno Dział W., jak i Dział D. będą posiadać swoje własne zespoły kierownicze. W skład kierownictwa Działu W. będą wchodzić osoby odpowiedzialne za pełnienie zadań i świadczenie usług alokowanych do ww. Działu. Z kolei, w skład kierownictwa Działu D. będą wchodzić osoby odpowiedzialne odpowiednio za wykonywanie zadań i świadczenie usług przypisanych do Działu D.
Poszczególne osoby wchodzące na moment Podziału w skład zespołów kierowniczych Działu W. i Działu D. mogą być jednocześnie członkami zarządu Spółki Dzielonej (po przekształceniu Spółki Dzielonej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).
Oczekuje się, że wskutek Transakcji pracownicy Spółki Dzielonej, alokowani do Działu W., zostaną automatycznie, tj. w trybie art. 231 Kodeksu Pracy, w ramach przejścia części zakładu pracy, przeniesieni do Spółki Przejmującej. Po Podziale ww. pracownicy przypisani do Działu Firmy (…) będą wykonywać tę samą pracę w ramach Spółki Przejmującej.
Po Wydzieleniu funkcje pracowników Działu W. oraz Działu D. będą rozdzielone - tj. pracownicy Spółki Dzielonej nie będą świadczyć pracy na rzecz Spółki Przejmującej. Analogicznie, pracownicy Spółki Przejmującej nie będą świadczyć pracy bezpośrednio na rzecz Spółki Dzielonej.
Wyodrębnienie Działu W. oraz Działu D. w strukturze Spółki Dzielonej na dzień Podziału będzie wyrażać się również w autonomii decyzyjnej powyższych Działów w zakresie przypisanej im działalności biznesowej. W szczególności, Dział W. będzie uprawniony do podejmowania decyzji gospodarczych, opracowywania i realizacji własnej strategii biznesowej dotyczącej tego Działu. Analogicznie, Dział D. będzie miał prawo do podejmowania decyzji gospodarczych, opracowywania i realizacji własnej strategii biznesowej w odniesieniu do Działu D.
G.Wyodrębnienie finansowe Działu W. oraz Działu D.
Wyodrębnienie Działu W. oraz Działu D. na moment Wydzielenia będzie znajdować odzwierciedlenie w strukturze przychodów obu Działów. W szczególności, podstawowe źródło przychodów operacyjnych Działu W. na moment Podziału będą stanowić przychody z tytułu świadczenia Usług potrzebnych dla działalności (…) B. Natomiast, podstawowe źródło przychodów operacyjnych Działu D. na moment Podziału będą stanowić przychody z tytułu świadczenia Usług dla pozostałych linii (…).
Podobnie w odniesieniu do przychodów finansowych, przychodem Działu W. będą, w szczególności, także dywidendy wypłacane przez Y. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub innych spółek przypisanych do działalności (…). Analogicznie, przychodem finansowym Działu D. będą, w szczególności, dywidendy wypłacane przez spółki przypisane do działalności (…).
Zgodnie z powyższym, na dzień Podziału główne źródła przychodów Działu W. związane będą bezpośrednio z działalnością przypisaną do tego Działu. Analogicznie, główne źródła przychodów Działu D. związane będą bezpośrednio z działalnością alokowaną do Działu D. (tj. nie z działalnością realizowaną przez Spółkę Dzieloną w ramach Działu W.).
Dodatkowo, na dzień Podziału Spółka Dzielona będzie sporządzać (dla potrzeb sprawozdawczości wewnętrznej, na podstawie danych z systemu finansowego Spółki Dzielonej) osobne zestawienia bilansowe oraz rachunki zysków i strat odpowiednio dla Działu W. oraz dla Działu D., które będą wskazywać odrębnie: przychody, koszty, aktywa i zobowiązania alokowane do obu Działów.
Wyodrębnienie Działu W. oraz Działu D. będzie przejawiać się również na dzień Wydzielenia w osobnych rachunkach bankowych przypisanych do powyższych Działów, wraz ze środkami pieniężnymi do obsługi bieżących potrzeb biznesowych oraz zobowiązań każdego Działu. Osobne rachunki bankowe (wraz z alokowanymi środkami pieniężnymi) będą wykorzystywane na moment Podziału odpowiednio przez Dział W. i Działu D. do zaspokojenia bieżących potrzeb biznesowych każdego z Działów.
Dodatkowo, na dzień Wydzielenia Dział W. oraz Dział D. będą opracowywać osobne budżety oraz plany finansowe odpowiadające specyfice działalności realizowanej odpowiednio przez Dział W. i Działu D.
H.Wyodrębnienie funkcjonalne Działu W. oraz Działu D.
W odniesieniu do funkcji oraz działalności biznesowej Działu W. oraz Działu D., należy zaznaczyć, że na moment Podziału każdy Dział będzie realizować samodzielnie, odrębne zadania gospodarcze w ramach Spółki Dzielonej. W szczególności, Dział W. będzie odpowiadać za świadczenie Usług potrzebnych dla działalności (…) B.; natomiast, Dział D. będzie zajmować się świadczeniem Usług dla pozostałych linii (…) (tj. (…)).
Jak wskazano powyżej w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno do Działu W., jak i do Działu D. na moment Podziału przypisane będą składniki majątkowe (w tym m.in. przypisane powierzchnie biurowe, komputery, monitory, telefony komórkowe, samochody osobowe, sprzęt techniczny, wyposażenie biurowe, oprogramowanie komputerowe, licencje i bazy danych) oraz osobne zespoły odpowiadające m.in. za finanse i księgowość, administrację, zakupy, czy marketing i komunikację. Każdy z Działów będzie posiadać również odrębny zespół kierowniczy odpowiedziany za dany Dział.
Jak wskazano powyżej, na moment Wydzielenia każdy z Działów będzie posiadać i podlegać w uzasadnionym zakresie wybranym, osobnym procedurom wewnętrznym, związanym ze specyfiką działalności realizowanej przez dany Dział, przypisanym odpowiednio do Działu W. oraz do Działu D. Dodatkowo, Dział W. oraz Dział D. będą ustalały na moment Podziału własne plany finansowe odpowiadające specyfice działalności gospodarczej prowadzonej przez każdy z Działów.
Reasumując powyższe, na dzień Wydzielenia oraz po planowanym Podziale (już w osobnych podmiotach, tj. Spółce Dzielonej oraz Spółce Przejmującej), zarówno Dział W., jak i Dział D. będą odrębnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje działania gospodarcze, w tym, w szczególności, zawierać i realizować umowy z kontrahentami, jak również osiągać przychody przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu przypisanych pracowników i kadry kierowniczej.
Po Wydzieleniu Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność Działu W., w oparciu o majątek tego Działu. Analogicznie, Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność Działu D., w oparciu o majątek tego Działu. Mając na uwadze powyższe Dział W. i Dział D. będą zarówno na dzień Podziału, jak również po Podziale zdolne do funkcjonowania jako odrębne podmioty realizujące określone zadania gospodarcze.
Wydzielenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W odniesieniu do zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku równolegle zostały złożone wnioski w imieniu: A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…) spółka komandytowa jako spółki dzielonej, B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółki przejmującej oraz wybranych komandytariuszy spółki dzielonej, tj. następujących osób fizycznych: A.A., B.B., C.C., D.D., E.E., F.F., G.G., H.H. oraz I.I.
Wnioskodawca uzupełnia opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we Wniosku wskazując, że udziały w A. sp. z o.o. (…) sp.k. („Spółce Dzielonej”) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT bądź przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
W szczególności, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, udziały w Spółce Dzielonej zostały objęte przez wspólników w wyniku wniesienia wkładów kapitałowych na rzecz Spółki Dzielonej w formie wkładów pieniężnych lub w drodze aportu posiadanych udziałów wspólników w innych podmiotach (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością) na rzecz Spółki Dzielonej (tj. spółki komandytowej mającej wówczas status spółki osobowej, niebędącej podatnikiem CIT). Tym samym, udziały w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT bądź przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Pytanie
Czy w przedstawionym zdarzeniu w związku z Podziałem oraz objęciem przez X. udziałów w Spółce Przejmującej po stronie X. (jako wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z Podziałem oraz objęciem przez X. udziałów w Spółce Przejmującej po stronie X. (jako wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Podział spółek handlowych regulują przepisy K.S.H. Stosownie do postanowień art. 528 § 1 K.S.H., spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Przepisy prawa handlowego pozwalają m.in. na dokonanie podziału spółki poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 K.S.H.
Z kolei, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wspólnika spółki dzielonej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o CIT. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy CIT, „dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów”.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h) ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się „przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m) ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się również „przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej”.
Ponadto zgodnie z art. 7b ust. 1a) ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Należy przy tym zaznaczyć, że powołany przepis art. 7b ustawy o CIT nie stanowi jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o CIT.
Z treści art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT wynika, że „przychód stanowi ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio”.
Tym samym, przy podziale przez wydzielenie, w przypadku gdy zarówno majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT, po stronie udziałowca spółki dzielonej nie powstanie przychód do opodatkowania na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT. Powyższe rozumienie przepisu znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-2.4010.136.2022.1.AK).
Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, „przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest między innymi ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b”.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, „cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji)”.
Jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się „w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:
a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału”.
Przy czym, w świetle art. 12 ust. 13 ustawy CIT, „przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania”.
Dodatkowo, w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, „jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania”.
Jak wskazuje treść art. 12 ust. 15 ustawy CIT, „przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b) mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1”.
Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, X. będąca wspólnikiem Spółki Dzielonej jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.
Mając na uwadze brzmienie powyższych przepisów, powstanie ewentualnego przychodu po stronie Wnioskodawcy (wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną) w analizowanym zdarzeniu przyszłym należy rozpatrywać w świetle art. 12 ust. 1 pkt 8b i 8ba w powiązaniu z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT.
Odnosząc się do treści art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie Dział W. oraz Dział D. będą stanowiły (na dzień Podziału) zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Na gruncie powyższych regulacji, w oparciu o doktrynę prawa podatkowego i dotychczasową praktykę organów podatkowych, jak również orzecznictwo sądów administracyjnych, przesłankami uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa są:
- istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
- wyodrębnienie organizacyjne zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
- wyodrębnienie finansowe zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
- wyodrębnienie funkcjonalne, czyli przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych;
- wykazanie, że zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
W celu wykazania, że dane składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest odniesienie się do każdej z ww. przesłanek osobno. Należy zauważyć, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych wielokrotnie podkreślały, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz jest to pewien określony zespół tych składników. Tym samym, podstawowym wymogiem dla uznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest, aby stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2017 r. (Znak: 0111-KDIB1-3.4010.388.2017.1.IZ) wskazał, że: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego”.
Podobne stanowisko wyrażają również sądy administracyjne, przykładowo:
- Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 808/16,
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 988/17,
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Go 6/17,
- Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15.
Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przejmowany na skutek Podziału majątek, związany z Działem W., jak i pozostający w Spółce Dzielonej majątek związany z Działem D., będą stanowiły na dzień Wydzielenia zespoły składników materialnych i niematerialnych wyodrębnione funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo w ramach Spółki Dzielonej, które będą mogły stanowić niezależne, samodzielnie działające przedsiębiorstwa, zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Tym samym, ww. zespoły składników majątkowych będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. W szczególności, w opinii Wnioskodawcy świadczą o tym następujące fakty i argumenty:
Wyodrębnienie organizacyjne
Należy zaznaczyć, że ustawa o CIT nie określa, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. W doktrynie podkreśla się, że „wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu [które - przyp.] może przybrać formę m.in. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019).
Odnosząc się do orzecznictwa, w wyroku z dnia 6 października 2020 r. (sygn. akt II FSK 1472/18) Naczelny Sąd Administracyjny wskazał „rozważając kwestię wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze”.
Ponadto, w wyroku z dnia 14 stycznia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 1624/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyjaśnił, że: „przez wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć umieszczenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy przykładowo jako oddział, zakład lub dział spółki zajmujący się prowadzeniem określonego rodzaju działalności, ale także każdą inną formę wyodrębnienia organizacyjnego (nie musi ono mieć sformalizowanego charakteru). Bardziej istotne jest kryterium funkcjonalne wskazujące, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić część przedsiębiorstwa, prowadzonego przez podatnika, zdolną do samodzielnego działania”.
Z kolei w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2020 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.41. 2020.2.DK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaznaczył, iż: „organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa”.
Mając na uwadze powyższe kryteria wyodrębnienia organizacyjnego, w ocenie Wnioskodawcy zarówno majątek przenoszony do Spółki Przejmującej, związany z Działem W., jak i majątek pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działem D., będą spełniać wymogi do uznania ich za zespoły składników materialnych i niematerialnych wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki Dzielonej na dzień Podziału.
W szczególności, zdaniem Wnioskodawcy wyodrębnienie organizacyjne Działu W. oraz Działu D. w strukturze Spółki Dzielonej na moment Wydzielenia będzie znajdować wyraz w relacjach biznesowych Spółki Dzielonej ze Spółkami Operacyjnymi, gdzie usługi potrzebne dla działalności (…) B., jak również dla pozostałych linii biznesowych B. (tj. (…)) będą przedstawiane jako osobne obszary działalności Spółki Dzielonej.
O wyodrębnieniu organizacyjnym Działu W. oraz Działu D. w ramach Spółki Dzielonej na dzień Wydzielenia będzie świadczyć również wewnętrzna dokumentacja Spółki Dzielonej (m.in. w schemat organizacyjny Spółki Dzielonej, zgodnie z którym Dział W. oraz Dział D. będą stanowić osobne jednostki organizacyjne).
Dodatkowo, na moment Podziału dla celów wewnątrzgrupowej sprawozdawczości zarządczej, budżetów, planów finansowych oraz celów organizacyjnych Dział W. oraz Dział D. będą funkcjonować jako odrębne jednostki organizacyjne, co znajdzie potwierdzenie w uchwale właściwych organów Spółki Dzielonej.
Na moment Podziału każdy z Działów w uzasadnionym zakresie będzie posiadać również i podlegać wybranym, osobnym procedurom wewnętrznym, związanym ze specyfiką działalności realizowanej przez dany Dział, przypisanym odpowiednio do Działu W. oraz do Działu D.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego, wyodrębnienie organizacyjne Działu W. i Działu D. realizowane będzie również poprzez alokację (przypisanie) składników majątkowych odpowiednio do Działu W. i Działu D. W szczególności, dla potrzeb wewnętrznych, jeszcze przed Podziałem Spółka Dzielona będzie dokonywać wewnętrznej alokacji odrębnie do Działu W. oraz do Działu D.:
- składników materialnych (w tym m.in. przypisanej powierzchni biurowej komputerów, monitorów, telefonów komórkowych, samochodów osobowych, sprzętu technicznego, wyposażenia biurowego) oraz składników niematerialnych (w tym m.in. oprogramowania komputerowego, licencji oraz baz danych);
- udziałów/ogółu praw i obowiązków w spółkach zależnych Spółki Dzielonej;
- praw, obowiązków, przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań wynikających z umów zakupowych, sprzedażowych Spółki Dzielonej oraz umów pożyczek;
- rachunków bankowych wraz ze środkami pieniężnymi.
Na poparcie wyodrębnienia organizacyjnego obu Działów, należy zaznaczyć, że na moment Wydzielenia Dział W. i Dział D. będą posiadać również odrębne, alokowane zespoły pracowników, posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, pełniące funkcje przypisane odpowiednio do Działu W. i Działu D. W szczególności, na moment Podziału do Działu W. przypisani będą pracownicy świadczący pracę na rzecz ww. Działu w ramach następujących, wyodrębnionych zespołów: (…). Z kolei, do Działu D. (na moment Wydzielenia) przypisani będą pracownicy wykonujących zadania Działu D.
Obecnie oczekuje się, że na dzień Podziału pracownicy przypisani do Działu W. będą wykonywać zadania oraz pełnić obowiązki związane z Działem W. Analogicznie, planowane jest, iż na moment Wydzielenia pracownicy przypisani do Działu D. będą wykonywać zadania i pełnić obowiązki dotyczące Działu D.
O wyodrębnieniu organizacyjnym świadczy również fakt, że z perspektywy zarządczej, na dzień Wydzielenia zarówno Dział W., jak i Dział D. będą posiadać swoje własne zespoły kierownicze. W skład kierownictwa Działu W. będą wchodzić osoby odpowiedzialne za pełnienie zadań i świadczenie usług alokowanych do ww. Działu. Z kolei, w skład kierownictwa Działu D. będą wchodzić osoby odpowiedzialne odpowiednio za wykonywanie zadań i świadczenie usług przypisanych do Działu D.
Ponadto, poszczególne osoby wchodzące w skład zespołów kierowniczych Działu W. i Działu D. mogą być jednocześnie członkami zarządu Spółki Dzielonej (po przekształceniu Spółki Dzielonej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).
Oczekuje się, że wskutek Transakcji pracownicy Spółki Dzielonej, alokowani do Działu W., zostaną automatycznie, tj. w trybie art. 231 Kodeksu Pracy, w ramach przejścia części zakładu pracy, przeniesieni do Spółki Przejmującej. Po Podziale ww. pracownicy przypisani do Działu W. będą wykonywać tę samą pracę w ramach Spółki Przejmującej.
Wnioskodawca zwraca uwagę, że okoliczność, iż pracownicy będą realizować te same obowiązki zarówno przed, jak i po Podziale potwierdza wyodrębnione organizacyjne Działu W. oraz Działu D. Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 marca 2018 r. (sygn. akt II FSK 808/16) stwierdzając, że należy: „uwzględnić przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie stosunki prawne wynikające z krajowych regulacji z zakresu prawa pracy. Skoro pracownicy realizowali te same obowiązki zarówno przed zawarciem umowy dzierżawy, jak i w momencie dokonywania aportu, świadczy to o tym, że jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa umożliwiająca prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej”.
Na potwierdzenie wyodrębnienia organizacyjnego Działu W. oraz Działu D., Wnioskodawca wskazuje, że po Wydzieleniu funkcje pracowników Działu W. oraz Działu D. będą rozdzielone - tj. pracownicy Spółki Dzielonej nie będą świadczyć pracy na rzecz Spółki Przejmującej. Analogicznie, pracownicy Spółki Przejmującej nie będą świadczyć pracy bezpośrednio na rzecz Spółki Dzielonej.
Wyodrębnienie organizacyjne Działu W. oraz Działu D. w strukturze Spółki Dzielonej na dzień Podziału będzie wyrażać się również w autonomii decyzyjnej powyższych Działów w zakresie przypisanej im działalności biznesowej. W szczególności, Dział W. będzie uprawniony do podejmowania decyzji gospodarczych, opracowywania i realizacji własnej strategii biznesowej dotyczącej tego Działu. Analogicznie, Dział D. będzie miał prawo do podejmowania decyzji gospodarczych, opracowywania i realizacji własnej strategii biznesowej w odniesieniu do Działu D.
W świetle przedstawionej powyżej argumentacji oraz biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego zaprezentowany na wstępie niniejszego wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, na moment Wydzielenia Dział W. oraz Działu D. będą stanowić odrębne zespoły składników majątkowych wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki. Tym samym, zarówno Dział W., jak i Dział D. będą spełniać kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędne dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe
W ustawie o CIT nie zdefiniowano pojęcia „wyodrębnienia finansowego” zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. W literaturze poświęconej prawu podatkowemu podkreśla się, że „w zakresie wyodrębnienia finansowego warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019).
Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, uznaje się, że niniejsza przesłanka jest spełniona, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego podmiotu pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stanowisko takie zaprezentował m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2021 r. (Znak: 0111-KDIB1-2. 4010.439.2020.2.DP), stwierdzając, że: „wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.
Tożsame stanowisko zostało zaprezentowane również w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
- z dnia 17 listopada 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.412.2020.1.BD,
- z dnia 17 stycznia 2020 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.483.2019.1.RK,
- z dnia 28 kwietnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.41.2020.2.DK.
Pojęcia „wyodrębnienie finansowe” nie należy jednak utożsamiać z pełną samodzielnością finansową, która m.in. ze względów prawnych nie może być osiągnięta przed podziałem - jako że jednostki organizacyjne nie mają odrębnej od osoby prawnej podmiotowości prawnej w stosunkach z osobami trzecimi.
W doktrynie przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, a w szczególności wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższe stanowisko znajduje dodatkowe potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2018 r. (Znak: 0114-KDIP2-1.4010.367.2017.1.JF) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że „o wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.
Podobnie, w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lutego 2020 r. (Znak: 0114-KDIP2-2.4010. 538.2019.2.RK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym dla spełnienia przesłanki wyodrębnienia finansowego „nie jest istotny sam fakt prowadzenia odrębnych kont, na których księgowane są np. przychody związane z określonym zespołem składników, ale musi istnieć zespół narzędzi rachunkowych umożliwiających określenie wyniku finansowego osiągniętego przez dany zespół składników majątkowych". Dodatkowo, organ przychylił się do stanowiska, iż „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymagają, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa przybrała postać prawną samodzielnie sporządzającą bilans”.
W świetle powyższego, w opinii Wnioskodawcy, Dział W. oraz Dział D. będą spełniać warunki wyodrębnienia finansowego w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na moment Wydzielenia.
W ocenie Wnioskodawcy wyodrębnienie finansowe Działu W. oraz Działu D. na dzień Wydzielenia będzie znajdować odzwierciedlenie w strukturze przychodów obu Działów. W szczególności, podstawowe źródło przychodów operacyjnych Działu W. stanowią (i na moment Podziału będą stanowić) przychody z tytułu świadczenia Usług potrzebnych dla działalności (…) B. Natomiast, podstawowe źródło przychodów operacyjnych Działu D. stanowią (i na moment Podziału będą stanowić) przychody z tytułu świadczenia Usług dedykowanych do obsługi pozostałych linii biznesowych B. (tj. (…)).
Podobnie w odniesieniu do przychodów finansowych, przychodem Działu W. będą, w szczególności, także dywidendy wypłacane przez Y. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub innych spółek przypisanych do działalności (…). Analogicznie, przychodem finansowym Działu D. będą, w szczególności, dywidendy wypłacane przez spółki przypisane do działalności (…).
O wyodrębnieniu finansowym Działu W. oraz Działu D. będzie świadczyć również fakt, że na dzień Podziału Spółka Dzielona będzie sporządzać (dla potrzeb sprawozdawczości wewnętrznej na podstawie danych systemu finansowego Spółki Dzielonej) osobne zestawienia bilansowe oraz rachunki zysków i strat odpowiednio dla Działu W. oraz dla Działu D., które będą wskazywać odrębnie: przychody, koszty, aktywa oraz zobowiązania alokowane do obu Działów.
Wyodrębnienie finansowe Działu W. oraz Działu D. będzie przejawiać się również na dzień Wydzielenia w osobnych rachunkach bankowych przypisanych do powyższych Działów, wraz ze środkami pieniężnymi. Dodatkowo, za wyodrębnieniem finansowym Działu W. i Działu D. będzie przemawiać fakt, że na dzień Wydzielenia każdy z powyższych Działów będzie opracowywać osobne budżety oraz plany finansowe odpowiadające specyfice działalności realizowanej odpowiednio przez Dział W. i Działu D.
W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, przesłanka wyodrębnienia finansowego zespołów składników majątkowych, związanych odpowiednio z Działem W. i Działem D., w ramach Spółki Dzielonej będzie spełniona na dzień Wydzielenia.
Wyodrębnienie funkcjonalne
W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego, dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te powinny pozostawać między sobą w takich wzajemnych interakcjach, by można było traktować je jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest własność jednego podmiotu. Dodatkowo, zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca te składniki powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość, poprzez którą możliwe jest prowadzenie działań gospodarczych, którym służy ona w strukturze przedsiębiorstwa.
Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje organów podatkowych wydawane w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 listopada 2020 r. (Znak: 0111-KDIB1-2.4010.412.2020.1.BD) wskazał, że: „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa”.
W ocenie Wnioskodawcy, o wyodrębnieniu funkcjonalnym Działu W. oraz Działu D. będzie świadczyć fakt, że na moment Podziału każdy z Działów będzie realizować samodzielnie, odrębne zadania gospodarcze w ramach Spółki Dzielonej. W szczególności, Dział W. będzie odpowiadać za świadczenie Usług potrzebnych dla działalności (…) B., natomiast, Dział D. będzie zajmować się świadczeniem Usług dedykowanych do obsługi działalności (…) B. (tj. (…)).
O wyodrębnieniu funkcjonalnym Działu W. i Działu D. w ramach Wnioskodawcy świadczy również fakt, że na moment Podziału zarówno do Działu W., jak i do Działu D. przypisane będą składniki majątkowe (w tym m.in. przypisane powierzchnie biurowe, komputery, monitory, telefony komórkowe, samochody osobowe, sprzęt techniczny, wyposażenie biurowe, oprogramowanie komputerowe, licencje i bazy danych) oraz osobne zespoły pracowników odpowiadające m.in. za finanse i księgowość, administrację, zakupy, czy marketing i komunikację. Każdy z Działów będzie posiadać również odrębny zespół kierowniczy odpowiedziany za dany Dział.
Dodatkowo, na poparcie wyodrębnienia funkcjonalnego Dział W. oraz Działu D. należy podkreślić, że, zgodnie z obecnymi założeniami, na dzień Podziału oba Działy będą prowadziły działalność gospodarczą w dedykowanych przestrzeniach biurowych.
Zdaniem Wnioskodawcy na moment Podziału zespoły składników majątkowych składające się odpowiednio na Dział W. oraz Dział D. nie będą zatem stanowiły zbiorów przypadkowych elementów, lecz będą zespołami składników, powiązanymi ze sobą w sposób funkcjonalny i celowy, które będą pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach pozwalających na realizację określonych celów gospodarczych i osiąganie przychodów. Zespoły tych składników będą na dzień Wydzielenia wyodrębnione jako osobne jednostki w ramach Spółki Dzielonej i będą tworzyć określone, funkcjonalne całości umożliwiające prowadzenie samodzielnych działalności gospodarczych w ramach odrębnych przedsiębiorstw.
W ocenie Wnioskodawcy wskazane powyżej przesłanki świadczą o wyodrębnieniu funkcjonalnym Działu W. oraz Działu D. na dzień Podziału w ramach Spółki Dzielonej.
Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo
Ostatnim warunkiem uznania konkretnego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.
W opinii Wnioskodawcy, zespoły składników majątkowych tworzące Dział W. i Dział D. będą miały możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych na moment Wydzielenia.
Jako kryterium potwierdzające zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, w praktyce, wskazuje się na możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot, prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Taką argumentację można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz w wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 sierpnia 2018 r. (Znak: 0111-KDIB3-1.4O12.481.2O18.1.JP) wskazał, że: „zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy)”.
Zaprezentowane powyżej stanowisko potwierdzają również stanowiska zaprezentowane w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in.:
- w dniu 21 września 2022 r., Znak: O111-KDIB2-1.4010.384.2022.3.ES,
- w dniu 21 września 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.420.2022.1.DP,
- w dniu 9 października 2020 r. Znak: O111-KDIB1-1.4010.325.2020.3.AW.
Dodatkowo, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 marca 2012 r. (sygn. akt II FSK 1643/10) orzekł, że "zawarta w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. definicja nie wymaga, aby zespół składników, o którym w niej mowa, obejmował wszelkie elementy obsługi funkcjonowania przedsiębiorstwa, gdyż zawęża ona pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do składników materialnych i niematerialnych pozwalających na realizację określonych zadań gospodarczych, jako niezależne przedsiębiorstwo".
W ocenie Wnioskodawcy, na dzień Wydzielenia oraz po planowanym Podziale, zarówno Dział W., jak i Dział D. będą w stanie odrębnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje działania gospodarcze, w tym, w szczególności, realizować umowy zawarte z kontrahentami, jak również osiągać przychody przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych (istniejących na moment Podziału w związku z zawartymi umowami sprzedażowymi oraz umowami zakupowymi alokowanymi do obu Działów) oraz przy zaangażowaniu przypisanych pracowników i kadry kierowniczej. Wnioskodawca podkreśla, że po Podziale działalność związana z Działem W. będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą, a działalność związana z Działem D. będzie po Wydzieleniu kontynuowana przez Spółkę Dzieloną. W szczególności po Podziale zarówno Spółka Dzielona jak również Spółka Przejmującą będą zdolne do osiągania przychodów w związku z działalnością gospodarczą realizowaną odpowiednio przez Dział D. oraz Dział W.
W tym zakresie należy podkreślić, że bezpośrednio po Podziale, Spółka Przejmująca będzie prowadziła samodzielną działalność przez Dział W., w oparciu o majątek tego Działu. Analogicznie, po Wydzieleniu Spółka Dzielona będzie prowadziła działalność przez Dział D., w oparciu o majątek tego Działu.
Zgodnie z powyższym, na dzień Podziału zespoły składników majątkowych alokowane do Działu W. i Działu D. będą stanowiły niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące przypisane im zadania gospodarcze.
Podsumowanie
Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Wnioskodawca wskazuje, że jego zdaniem:
- Dział W. będzie stanowił (na dzień Podziału) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ:
- zostanie do niego przypisany zespół składników majątkowych, obejmujący również zobowiązania;
- będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
- będzie wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
- zespół składników majątkowych przypisany do Działu W. będzie przeznaczony do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych związanych z działalnością (…) Grupy B. (odrębnych od zadań związanych z działalnością (…) Grupy B.);
- będzie zdolny do funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.
- Dział D. będzie stanowił (na dzień Podziału) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ:
- zostanie do niego przypisany zespół składników majątkowych, obejmujący również zobowiązania;
- będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
- będzie wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
- zespół składników majątkowych przypisany do Działu D. będzie przeznaczony do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych związanych z działalnością (…) Grupy B. (odrębnymi od zadań związanych z działalnością (…) B.);
- będzie zdolny do funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy analizowany Podział nie będzie skutkował powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT.
W zakresie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, Wnioskodawca wskazuje, że mimo, iż wskutek Podziału otrzyma on udziały w Spółce Przejmującej, w jego ocenie Wydzielenie nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT po stronie Wnioskodawcy, gdyż w analizowanym zdarzeniu przyszłym spełnione będą warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.
Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 lipca 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.288.2022.1.ŚS:, „z uwagi na brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, w przypadku połączenia lub podziału spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:
a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału. ”
Analizując powyższe przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT na gruncie analizowanego zdarzenia przyszłego należy zaznaczyć, że udziały Wnioskodawcy w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte (i na moment Podziału nie zostaną nabyte lub objęte) w wyniku transakcji wymiany udziałów lub przydzielone w wyniku łączenia bądź podziału podmiotów.
W szczególności, odnosząc się do perspektywy na dzień Podziału, Wnioskodawca wskazuje, że obejmie on udziały w Spółce Dzielonej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) w wyniku przekształcenia Spółki Dzielonej ze spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W tym zakresie należy podkreślić, że zgodnie z art. 553 § 1-3 K.S.H., w przypadku przekształcenia spółki, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Regulacja zawarta w art. 553 K.S.H. wyraża zasadę kontynuacji, zgodnie z którą istnieje tożsamość podmiotu przekształcanego i podmiotu przekształconego, a w wyniku przekształcenia dochodzi jedynie do zmiany formy prawnej przekształcanego podmiotu.
Zgodnie z powyższym, w związku z posiadanym dotychczas udziałem w Spółce Dzielonej, Wnioskodawca stanie się udziałowcem Spółki Dzielonej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w wyniku jej przekształcenia. W szczególności, wskutek przekształcenia Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce Dzielonej (spółce z ograniczona odpowiedzialnością) w wartości proporcjonalnej do wartości wniesionego historycznie wkładu do Spółki Dzielonej (spółki komandytowej). W konsekwencji, nie sposób uznać, iż udziały w Spółce Dzielonej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) zostaną objęte przez Wnioskodawcę w wyniku wymiany udziałów lub przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy przesłanka z art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a) ustawy o CIT będzie spełniona w analizowanym zdarzeniu przyszłym.
W zakresie art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b) ustawy o CIT, Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, oczekuje się, że przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmująca nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Wydzielenia.
Tym samym, przesłanka z art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b) ustawy o CIT również będzie spełniona w analizowanym zdarzeniu przyszłym.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy analizowany Podział nie będzie skutkował powstaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, gdyż spełnione będą warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT.
Powyższe stanowisko, zgodnie z którym w związku z podziałem przez wydzielenie oraz objęciem przez udziałowca spółki dzielonej udziałów w spółce przejmującej po stronie udziałowca spółki dzielonej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT w sytuacji, gdy spełnione będą warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1- 2.4010.136.2022.1.AK) w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że „przychód nie powstanie również na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, gdyż z wniosku wynika, że spełnione będą warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT”.
Dla kompletności, należy podkreślić, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Wydzielenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Tym samym, art. 12 ust. 13 i ust. 14 ustawy o CIT (wyłączające możliwość skorzystania z normy określonej w art. 12 ust. 4 pkt 12 tej ustawy) nie znajdzie zastosowania przy analizowanym Podziale.
Zgodnie z powyższym, planowany Podział nie będzie skutkował powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy na podstawie:
- art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, gdyż przejmowany na skutek Podziału majątek, związany z Działem W., jak i pozostający w Spółce Dzielonej majątek, związany z Działem D., będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT;
- art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT ze względu na spełnienie warunków o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ww. ustawy.
Resumując, w ocenie Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z Podziałem oraz objęciem przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Przejmującej po stronie Wnioskodawcy (jako wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawiony przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego podział, zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right