Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.775.2022.2.SJ

Skutki podatkowe używania pojazdów prywatnych do celów służbowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych używania pojazdów prywatnych do celów służbowych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych używania pojazdów prywatnych do celów służbowych. Uzupełnił Pan wniosek w odpowiedzi na wezwanie pismem z 21 grudnia 2022 r. (data wpływu 29 grudnia 2022 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (po uzupełnieniu):

Wnioskodawca jest pracownikiem na stanowisku kontroler poboru energii elektrycznej (inkasent).

Wnioskodawca zawarł umowę o pracę z Pracodawcą w 1995 r.

Miejsce wykonywania pracy w Umowie określono jako: Rejon Energetyczny X.

Do zakresu obowiązków Wnioskodawcy należy: kontrola układów pomiarowych i odczyty wskazań liczników.

W ramach obowiązków Wnioskodawca ma przydzielone do kontroli liczniki indywidualnych odbiorców, liczniki firmowe, liczniki z innego obrotu energią, liczniki na mikroinstalacje usytuowane w różnych miejscowościach, położnych od kilkunastu do kilkudziesięciu km od miejsca zatrudnienia.

Odczyty wykonywane są praktycznie każdego dnia miesiąca.

Wnioskodawca zawarł z Pracodawcą w   2022 r. Umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w ramach jazd lokalnych.

Miesięczny limit km jest ustalony na 300 km.

Na podstawie § 3 ust. 1 zwrot kosztów samochodu do celów służbowych następuje według stawek określonych w odpowiednich przepisach, a w szczególności rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz. U nr 27 poz. 271 ze zm.). Pracownikowi więc przysługuje miesięczny ryczałt w wysokości ok 250 zł 74 gr, który zgodnie z ustaleniami pomiędzy stronami obejmuje używanie samochodu prywatnego dla celów służbowych na terenie miejscowości X.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00