Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.880.2022.1.AKU
Odliczenie wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Pomiędzy Panią a mężem istnieje ustawowa wspólność małżeńska.
W 2021 r. uzyskała Pani dochody z tytułu m.in. prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast mąż nie uzyskuje żadnych dochodów. Rozlicza się Pani wspólnie z mężem, składając zeznanie PIT-36, które za 2021 r. zostało przesłane w drodze elektronicznej. W grudniu 2021 r. dokonaliście Państwo inwestycji w panele fotowoltaiczne, które zostały posadowione na dachu budynku mieszkalnego, będącego częścią Waszego majątku wspólnego. FV dokumentująca przedmiotowy zakup została wystawiona na Pani męża, który podpisał także w 2006 r. umowę z dostawcą energii elektrycznej (… z siedzibą w …), a który z racji braku aktywności zawodowej dysponuje czasem koniecznym do przygotowywania i nadzoru nad podejmowanymi wspólnie inwestycjami.
W zeznaniu rocznym za 2021 r. poczynione wydatki termomodernizacyjne zostały ujęte zgodnie ze wskazaniem wystawionej FV, a także wskazaniem programu służącego do dokonywania rozliczeń rocznych, iż zostaną one odliczone od dochodów męża. Jednak z racji faktu, iż nieruchomość została wybudowana w czasie trwania związku małżeńskiego, stanowi ona Państwa majątek wspólny, a między Panią i mężem istnieje ustawowa wspólność majątkowa, beż żadnych sporów między Wami, wszystkie wydatki pokrywane są ze środków, które stanowią wspólne środki finansowe, po gruntownej analizie także dostępnych w temacie interpretacji podatkowych uważa Pani, że ma prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że faktura wystawiona jest na męża. Samo wystawienie faktury ma bowiem znaczenie drugorzędne w sytuacji, gdy wydatek ten jest poniesiony z majątku wspólnego, został sfinansowany ze wspólnych środków, a fakt wystawienia FV na męża wynika z czynników natury technicznej i organizacyjnej (z uwagi na brak aktywności zawodowej męża dysponuje on wolnym czasem, w którym może załatwiać sprawy wymagające zaangażowania czasu własnego, bez uszczerbku dla obowiązków zawodowych). W zaistniałej sytuacji istotne jest bowiem to, że inwestycja w panele fotowoltaiczne została zrealizowana i przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej i ekologicznej domu, a także spełnia warunki określone w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zakończenie inwestycji w okresie 3 lat od daty jej rozpoczęcia przy wydatku nieprzekraczającym 53 000 zł).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right