Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.786.2022.2.TR

Świadczenie określone w ugodzie sądowej, która została zawarta pomiędzy Panią a byłym pracodawcę, stanowi dla Pani przychód ze stosunku pracy, który nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 12 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 listopada 2022 r. (wpływ 23 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu (...)2019 r. (data prezentaty) powódka – Wnioskodawczyni (dalej: „Powódka”) wniosła pozew przeciwko pracodawcy (dalej: „Pracodawca”) o przywrócenie do pracy w związku z rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia.

Dodać należy, że Pracownik otrzymał oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę będąc w okresie przedemerytalnym, tj. w okresie szczególnie chronionym.

W trakcie długoletniego postępowania sądowego strony doszły do porozumienia i postanowiły zawrzeć ugodę sądową.

W wyniku ugody zawartej przed Sądem Rejonowym Pracodawca zobowiązał się do wypłaty byłemu pracownikowi – Powódce, tj. Wnioskodawczyni, odszkodowania „za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez Pracodawcę” w kwocie 400.000, (czterysta tysięcy) złotych.

Uzgodniona kwota odszkodowania przekroczyła trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego Pracownika, któremu w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługiwałby trzymiesięczny okres wypowiedzenia, lecz jest mniejsza od odszkodowania, jakie przysługiwałoby pracownikowi, gdyby Sąd uznał za zasadne przywrócenie Pracownika do pracy i wypłatę na jego rzecz odszkodowania równego wynagrodzeniu za okres pomiędzy rozwiązaniem umowy a przywróceniem do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00