Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 maja 2022 r., sygn. II CSKP 993/22

Działania procesowe, które mogą pogorszyć sytuację małoletnich wymagają zezwolenia sądu opiekuńczego. Brak takiej zgody powoduje odrzucenie pozwu, jest to jednak brak usuwalny (art. 199 KPC).

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący) ‎

SSN Ewa Stefańska ‎

SSN Mariusz Załucki (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. K. i małoletniej O. K. ‎przeciwko Bankowi Spółce Akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ewentualnie o stwierdzenie nieważności, ‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 maja 2022 r., ‎na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ‎z dnia 11 września 2020 r., sygn. akt I ACa 225/20

uchyla zaskarżony wyrok w całości oraz poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 10 stycznia 2020 r., sygn. akt I C 346/19, znosi postępowanie przed sądami obu instancji przekazując sprawę Sądowi Okręgowemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie M. J. K. i małoletnia O. I. K. wnieśli o zasądzenie solidarnie na ich rzecz od pozwanej Banku S.A. kwoty 110.619,07 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty, ewentualnie stwierdzenie nieważności umowy kredytu mieszkaniowego […], hipoteczny z dnia 26 września 2008 r. zawartej pomiędzy pozwanym a poprzednikiem prawnym powodów G. K..

Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2020 r. Sąd Okręgowy w w Olsztynie oddalił powództwo o zapłatę oraz ustalił, że umowa kredytu mieszkaniowego hipotecznego zawarta pomiędzy Bankiem S.A. z siedzibą w W. a G. K. w dniu 26.09.2008 r. jest nieważna.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 11 stycznia 2018 r. powodowie M. J. K. i małoletnia O. I. K. nabyli spadek po zmarłej G. K. z dobrodziejstwem inwentarza, w udziałach po 1/2 każde z nich. G. K. zawarła zaś w dniu 26 września 2008 r. jako konsument z pozwaną umowę hipotecznego kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie wymienialnej - frankach szwajcarskich (CHF). Umowa kredytu została zawarta na określony cel - budowę przez Spółdzielnię Mieszkaniową w D. lokalu mieszkalnego oraz sfinansowanie kosztów wykończenia przedmiotowego lokalu mieszkalnego i kosztów prowizji bankowej. Kwota kredytu wynosiła 49.621,44 CHF. Stosownie do § 22 części ogólnej umowy spłata udzielonego kredytu następowała w drodze pobierania środków w walucie polskiej ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku kredytobiorcy w przypadku dokonywania spłat zadłużenia kredytobiorcy z ROR, przy czym środki z tego rachunku miały być pobierane w walucie polskiej w wysokości stanowiącej równowartość kwoty kredytu lub raty spłaty kredytu w walucie wymienialnej, w której udzielony był kredyt, przy zastosowaniu kursu sprzedaży dla dewiz obowiązującego w Tabeli pozwanego Banku na dzień spłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00