Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.153.2022.1.JS
Notariusz, jako płatnik PCC, nie będzie zobowiązany do pobrania PCC od darowizny lokalu mieszkalnego przez syna na rzecz matki, za zgodą żony.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2022 r. wpłynął Pani – jako płatnika – wniosek z 14 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy skutków podatkowych darowizny spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Uzupełniła go Pani potwierdzeniem wpłaty z 14 listopada 2022 r. dotyczącym opłaty od wniosku o wydanie interpretacji (wpływ 16 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przysługuje M. i R. małżonkom X, którzy prawo to nabyli do majątku wspólnego, w czasie trwania związku małżeńskiego, w którym obowiązuje ustrój wspólności umownej majątkowej małżeńskiej rozszerzonej. R. X zamierza darować swojej matce spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, za zgodą żony M. X na dokonanie darowizny tego prawa z ich majątku wspólnego (art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Stronami umowy darowizny, która zostanie zawarta w formie aktu notarialnego będą wyłącznie syn R. X i jego matka zamieszkała w Polsce, posiadająca obywatelstwo polskie. Wartość tego prawa przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywcy z I grupy podatkowej, określoną w art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn.