Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.707.2022.2.MM

Skutki podatkowe hodowli ptaszników.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej obowiązku zapłaty podatku dochodowego od przychodów uzyskanych ze sprzedaży własnego przychówku pająków jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 1 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 października 2022 r. (wpływ 1 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pracuje Pan na etacie w pełnym wymiarze godzin i prowadzi hobbystyczną hodowlę (...) (entomofagów). Jeśli chciałby Pan zacząć je rozmnażać i sprzedawać uzyskany przychówek, to jaki rodzaj działalności powinien Pan założyć i jaką formę opodatkowania wybrać?

Ptaszniki (pająki) to entomofagi. Hodowla entomofagów zaliczana jest do działów specjalnych produkcji rolnej. Jednakże dochód z hodowli entomofagów jest ustalany na podstawie liczby metrów kwadratowych powierzchni upraw roślin żywicielskich w stosunku do tych zwierząt. W przypadku pająków rośliny żywicielskie w ogóle nie występują, gdyż te karmione są wyłącznie owadami zakupionymi od innych hodowców.

Sprzedaż ptaszników, jako sprzedaż entomofagów, jest opodatkowana na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej. W rozumieniu poz. 13 Załącznika nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca ustala stawkę podatku od działów specjalnych produkcji rolnej w zależności od powierzchni upraw roślin żywicielskich. Jeżeli nie stosuje się żadnych roślin żywicielskich wykorzystywanych dla hodowli entomofagów, ustawa nie daje podstaw do obliczenia stawki podatku według innego kryterium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00