Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.513.2022.5.LS
Obowiązki płatnika w związku z wypłatami z kapitału rezerwowego na rzecz wspólników.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 września 2022 r. (data wpływu 12 września 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką jawną i nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe.
Wspólnikami Wnioskodawcy w okresie od zawiązania spółki do 24 stycznia 2021 r. były dwie osoby fizyczne (założyciele spółki), podlegające nieprzerwanie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Udziały w zysku wspólników były równe.
Od 25 stycznia 2021 r. wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne (założyciele spółki) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlegająca nieprzerwanie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej, która została dopuszczona do spółki jawnej aby zabezpieczyć istnienie spółki jawnej na wypadek śmierci jednego ze wspólników - osób fizycznych. Zgodnie z umową spółki jawnej udziały w zysku spółki jawnej wynoszą odpowiednio 1% w przypadku wspólnika - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i po 49,5% w przypadku wspólników - osób fizycznych.
Ze względów podyktowanych ochroną majątku wspólników oraz sukcesją pokoleniową w spółce, Wnioskodawca planuje obecnie wystąpienie ze spółki wspólnika - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie przekształcenie Wnioskodawcy (spółki jawnej) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością W związku z wystąpieniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze spółki jawnej występującemu wspólnikowi zostaną wypłacone wszystkie niewypłacone dotychczas zyski spółki jawnej przypadające spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z umową spółki jawnej za okres w którym była ona wspólnikiem spółki jawnej. W przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uczestniczyć będą tylko wspólnicy osoby fizyczne. Przekształcenie planowane jest na rok 2022 i odbędzie się w trybie przepisów art. 551-574 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.) Spółka Przekształcona będzie działała pod firmą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i będzie miała siedzibę w (...) pod dotychczasowym adresem. Wspólnikami Spółki Przekształconej będą dotychczasowi wspólnicy Wnioskodawcy - dwie osoby fizyczne (założyciele spółki jawnej), podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Udziały wspólników w zysku Spółki Przekształconej będą równe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right