Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.613.2022.1.IK
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka od 17.06.2021 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej odzieży i obuwia. Od 01.07.2021 zarejestrowała się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W tym zakresie dokonując dostaw towarów, rozlicza podatek należny VAT - według obowiązujących stawek oraz od zakupów służących czynnościom opodatkowanym - udokumentowanych fakturami, rozlicza wynikający z nich podatek naliczony. W związku ze świadczonymi czynnościami opodatkowanymi Spółka m.in. nabywa towary na różnych platformach internetowych. Firmy te są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług na terenie Polski, posiadają polskie numery NIP. Tytułem dokumentowania sprzedaży wskazani kontrahenci wystawiają Wnioskodawcy faktury z polskim numerem NIP, z podatkiem VAT w wysokości 23 %. Faktury w ocenie Wnioskodawcy zawierają wszystkie obowiązkowe elementy przewidziane art. 106 e ustawy o VAT. Niektóre z tych faktur zawierają dopisek „Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego”. Wnioskodawca nie posiada wiedzy skąd do niego wysyłany jest towar. Zakupiony towar jest każdorazowo przedmiotem dokonywanej przez Wnioskodawcę dostawy, udokumentowanej fakturą. Wnioskodawca nie nabywa towaru w żadnym przypadku jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, dlatego podczas składania zamówienia podaje wszelkie niezbędne dane swojej firmy do wystawienia dla niego faktury. Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, iż niektórzy sprzedawcy, od których nabywa towar posiadają regulaminy, polityki sprzedaży, warunki dostaw, na podstawie których oferty na ich platformach, są skierowane wyłącznie do konsumentów finalnych, którzy dokonują zakupu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.