Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.808.2022.1.AC

Skoro ma Pani orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu, a przepisy ustawy o podatku dochodowym pozwalają w ramach ulgi rehabilitacyjnej na odliczenie od dochodu wydatku poniesionego na zakup m.in. wyrobów medycznych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 2a, tj. m.in. peruki, to może Pani odliczyć od dochodu wartość ww. wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe. 

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Treść wniosku jest następująca:  

Opis zdarzenia przyszłego

Pracuje Pani zawodowo w biurze i obsługuje klientów. Ma Pani orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu o symbolu - 05-R- 10-N. W zeszłym roku zdiagnozowano u Pani łysienie czołowe bliznowaciejące. Jak stwierdziła profesor (...) choroba trwa już około 10 lat. Wcześniej pomimo Pani wizyt u dermatologów, taka diagnoza nie została postawiona. Covid trwający dwa lata utrudniał Pani wizyty u lekarzy. Może wówczas nie doszłoby do takiego ubytku włosów na głowie. Obecnie nie ma Pani brwi, włosów na głowie od czoła, poprzez skronie, do czubka głowy. Jak stwierdziła Pani Profesor włosy nie odrosną, a obecne leczenie zmierza do zahamowania wypadania włosów i utrzymania włosów tych co pozostały. Ponieważ choroby skóry nie widnieją w katalogu chorób, które umożliwiają otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności stanęła Pani przed dylematem życiowym dotyczącym zakupu peruki. Obecnie zakrywa Pani głowę chustkami. Peruka, którą musiałby Pani nosić codziennie, jest droga. Niemniej mogłaby Pani wziąć kredyt i sfinansować zakup peruki. Chciałaby Pani także odliczyć wartość zakupu peruki od dochodu jako przedmiotu ułatwiającego wykonywanie funkcji życiowych. Nadmieniła Pani, że właśnie taką funkcję peruka będzie spełniała w Pani przypadku, ale nie wie Pani czy będzie mogła odliczyć jej zakup od podatku, bowiem ma Pani orzeczoną niepełnosprawność na narządy ruchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00