Wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. II FSK 215/21
Nie są przychodami o charakterze odsetkowym w rozumieniu art. 15c ust. 13 ustawy o CIT przychody z odsetek jako takich, a jedynie te, które odpowiadają kosztom finansowania dłużnego.
Gazeta Prawna nr 51/2022
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia del. NSA Zbigniew Romała (sprawozdawca), Protokolant Dominika Kurek, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2255/19 w sprawie ze skargi S.S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lipca 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 2255/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA w Warszawie", "Sąd pierwszej instancji") oddalił skargę S. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka", "Strona", "Skarżąca", "Wnioskodawczyni") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor", "Organ") z dnia
12 sierpnia 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu 30 kwietnia 2019 r. Spółka wystąpiła do Dyrektora z wnioskiem
o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając zdarzenie przyszłe Wnioskodawczyni podała, że jest spółką kapitałową, której głównym przedmiotem działalności jest handel hurtowy, krajowy
i międzynarodowy surowcami chemicznymi, w szczególności [...]. Wskazano, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawarła trójstronne umowy dostaw [...] (dalej: "Umowy Dostawy"), w ramach których dostawca [...] (dalej: "Sprzedający"), poprzez spółkę, która pełni rolę operatora (dalej: "Operator"), sprzedaje do kontrahenta (dalej: "Kupujący") towar o określonej jakości oraz w ilości i za cenę uzgodnioną w umowie. Ani Sprzedający ani Kupujący nie są podmiotami powiązanymi ze Spółką. Stosownie do postanowień Umów Dostawy rolą Sprzedającego jest dostarczenie i przekazanie przewoźnikowi wskazanemu przez Spółkę [...] w ilości i jakości zakontraktowanej na dany okres.