Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.574.2022.2.PS
1) Zaspokojenie długu w wyniku sprzedaży nieruchomości otrzymanej w wyniku przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności, nie spowoduje powstania przychodu na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 2) Brak obowiązku złożenia PIT-39.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze zbyciem nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 października 2022 r. (wpływ 17 października 2022 r.). Tresć wniosku jest następująca:
Opis stanu faktyczengo
W związku z otrzymanym wezwaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w A. z dnia 23 maja 2022 roku do złożenia zeznania PIT-39, wskazuję co następuje:
Dokonana przez Pana czynność w niniejszej sprawie w wyniku z odpłatnego zbycia nieruchomości na skutek przeniesienia zwrotnego prawa do nieruchomości w wyniku poprzednio zawartej umowy przeniesienia udziałów we współwłasności nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powinna podlegać opodatkowaniu w stawce 19 % podstawy obliczenia podatku od osób fizycznych.
Powyższe uzasadnia następujący stan faktyczny:
5 kwietnia 2018 roku, prowadząc działalność gospodarczą pod firmą "X" A.B., ul. (...), Pan i C.D., działający w imieniu i na rzecz "Y" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B., ul. (...), zawarliście umowę w formie aktu notarialnego, Rep. "A" Numer XXX przeniesienia udziałów we współwłasności nieruchomości celem zwolnienia się z długu. Łączna kwota zadłużenia z tytułu niezapłaconych faktur VAT z odsetkami za opóźnienie wraz z udokumentowanymi kosztami obsługi prawnej na dzień sporządzenia aktu wynosiła 224.010,50 zł.