Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.510.2022.2.KC

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W okresie od (…) kwietnia 1997 r. do (…) grudnia 2017 r. był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w X. (dalej „X.”).

(…) października 2017 r. X. wypowiedział Panu umowę o pracę, powołując się na likwidację X. – art. 361 § 1 Kodeksu pracy.

W chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę był Pan pracownikiem w wieku przedemerytalnym, zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy i podlegał z tego tytułu pełnej ochronie.

Nie zgodził się Pan z wypowiedzeniem umowy o pracę, dlatego (…) listopada 2017 r. złożył Pan do Sądu Rejonowego pozew o przywrócenie do pracy (art. 45 § 1 Kodeksu pracy) i zasądzenie od pracodawcy wynagrodzenia za cały czas pozostawiania bez pracy (art. 47 Kodeksu pracy).

Wyrokiem z (…) stycznia 2020 r. (sygn. (…)) Sąd Rejonowy uwzględnił w całości powództwo i orzekł o przywróceniu Pana do pracy w X. oraz zasądził od X. na Pana rzecz wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy, tj. za okres od (…) stycznia 2018 r. do momentu zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy.

Sąd I instancji stwierdził, że wypowiedzenie zawartej z Panem umowy o pracę było niezgodne z przepisami prawa, ponieważ z mocy prawa zakład pracy X. przeszedł na Y., a w chwili wypowiadania umowy o pracę korzystał Pan z ochrony trwałości stosunku pracy z uwagi na osiągnięcie wieku przedemerytalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00