Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 marca 2022 r., sygn. II CSKP 170/22

Jeżeli wymagalność roszczenia o zapłatę ceny zależy od wystawienia faktury przez sprzedawcę, bieg terminu przedawnienia należy liczyć od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby sprzedawca wystawił fakturę w najwcześniej możliwym terminie (art. 120 k.c.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący) ‎

SSN Monika Koba (sprawozdawca) ‎

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa R. P. ‎przeciwko M. W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 15 marca 2019 r., sygn. akt I AGa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 lipca 2018 r., sprostowanym postanowieniem z dnia 20 sierpnia 2018 r., Sąd Okręgowy w G. zasądził od pozwanego M. M. na rzecz powódki R. P. kwotę 85.732,50 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 12 sierpnia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. oraz z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych od dnia 1 stycznia 2016 r., a w pozostałym zakresie oddalił powództwo i orzekł o kosztach postępowania.

Ustalił, że R. P. oraz jej mąż T. P. prowadzą odrębne gospodarstwa rolne. Powódka udzieliła mężowi pełnomocnictwa do prowadzenia spraw związanych z jej działalnością gospodarczą. Dnia 18 grudnia 2014 r. T. jako sprzedający, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zawarł z M. M., jako kupującym, reprezentowanym przez syna K. M., umowę (nr (…)) sprzedaży 400 ton pszenicy konsumpcyjnej pochodzenia krajowego ze zbiorów z 2014 r. za cenę 810 zł za tonę + podatek VAT. Towar miał być zdrowy, ziarno dojrzałe, nie modyfikowane genetycznie, dobrze wykształcone, typowego koloru, bez obcych zapachów i pleśni, wolne od żywych owadów i roztoczy widocznych nieuzbrojonym okiem, od trujących substancji chemicznych, nie porażone śniecią, zachowujące dopuszczalny poziomu radioaktywności substancji skażających.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00