Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 2 marca 2022 r., sygn. III PSKP 55/21

1. Brak zastosowania kryteriów doboru pracowników, którym zostanie przedstawiona propozycja kontynuacji zatrudnienia, odpowiednio, którym propozycja ta nie zostanie przedstawiona, w propozycji pracy składanej przez pracodawcę, na etapie przydziału pracowników do tych dwóch grup, jak i nieujawnienie tych kryteriów w oświadczeniu pracodawcy stwierdzającym wygaśnięcie stosunku oznacza, że doszło do naruszenia zasady równego traktowania pracowników.

2. Jeżeli pracodawca, przeprowadzając redukcję zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych, stosuje określone zasady (kryteria) doboru pracowników do zwolnienia, to powinien nawiązać do tych kryteriów, wskazując przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 30 § 4 k.p.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Bohdan Bieniek ‎

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa I. S. ‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w W. ‎o odszkodowanie, odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. ‎z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. akt VI Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w R. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w R. wyrokiem z 24 czerwca 2019 r., IV P (…) z oddalił powództwo I. S. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w W. o odszkodowanie i odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Sąd Rejonowy ustalił, że I. S. była zatrudniona w Izbie Skarbowej W. na podstawie umowy o pracę na zastępstwo od 1 sierpnia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r., następnie na podstawie dwóch kolejnych umów o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r., a od 1 stycznia 2011 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ostatnio na stanowisku komisarza skarbowego w referacie rachunkowości i spraw wierzycielskich. W dniu 1 listopada 2011 r. I. S. została przeniesiona do pracy do Urzędu Skarbowego w S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00