Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.440.131.2022.2.EZ
WIS USŁUGA – wykonanie tatuażu przez Wnioskodawcę, na podstawie zaprojektowanego wcześniej przez niego indywidualnego wzoru tatuażu.
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia – brak daty sporządzenia (data wpływu 21 lipca 2022 r.), uzupełnionego pismem z dnia 29 sierpnia 2022 r. (data wpływu 29 sierpnia 2022 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – wykonanie tatuażu przez Wnioskodawcę, na podstawie zaprojektowanego wcześniej przez niego indywidualnego wzoru tatuażu
Opis usługi:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wykonania tatuażu. Przedmiotowa usługa polega na wykonaniu na zlecenie klienta trwałego tatuażu artystycznego na jego skórze, na podstawie zaprojektowanego wcześniej przez Wnioskodawcę indywidualnego wzoru tatuażu. Następnie, Wnioskodawca samodzielnie wykonuje w sposób trwały tatuaż na skórze klienta. Przed wykonaniem usługi wykonania tatuażu każdorazowo zleceniodawca w formie pisemnej wyraża zgodę na wykonanie dzieła w formie tatuażu na jego ciele. Po wykonaniu tatuażu Wnioskodawca przenosi prawa autorskie do samego wzoru tatuażu, jak i wykonanego tatuażu na rzecz klienta. Wnioskodawcy przysługuje do utworu pełnia autorskich praw majątkowych, a prawa te nie są obciążone jakimikolwiek prawami osób trzecich, co też zostaje oświadczone w umowie (…) pomiędzy podatnikiem a jego klientem. W ocenie Wnioskodawcy, świadczy on usługę będącą przedmiotem wniosku jako twórca. Wzór wskazanego indywidualnego tatuażu, zaprojektowanego i wykonanego przez Wnioskodawcę należy, w jego ocenie, uznać za utwór w rozumieniu ustawy. Wnioskodawca jako autor – w pierwszej kolejności projektu, a następnie utworu w postaci tatuażu artystycznego – otrzymuje wynagrodzenie z tytułu wykonywania wolnego zawodu w postaci honorarium za przeniesienie autorskich praw majątkowych.