Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.339.2022.2.PM

Wniesienie jako wkładu niepieniężnego (aportu) do nowo utworzonej spółki stanowić będzie transakcję zbycia przedsiębiorstwa, w stosunku do której – na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – nie znajdą zastosowania przepisy ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe         

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania planowanej transakcji wniesienia aportem do spółki przedsiębiorstwa jako czynność, w stosunku do której – na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – nie stosuje się przepisów ustawy.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 sierpnia 2022 r. (wpływ 30 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Informacje ogólne

X (dalej: „X” lub „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „Ustawa o PIT”).

X jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozlicza się na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów (dalej: „PKPiR”).

X począwszy od 23 kwietnia 1983 r. prowadzi m.in. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą Y (dalej: „JDG”), w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Oprócz prowadzenia JDG, X jest także m.in. udziałowcem większościowym spółki Z sp. z o.o. – podmiotu będącego producentem i dystrybutorem odzieży i sprzętu (...).

Wnioskodawca planuje powołać spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: „SKA” lub „Spółka Przyjmująca Aport”). Spółka Przyjmująca Aport będzie spółką komandytowo-akcyjną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz będzie ona podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. X będzie komplementariuszem SKA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00