Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.334.2022.3.MAT

Wydnie interpretacji indywidualnej dotyczącej uznania aportu składników majątkowych za przedsiębiorstwo.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania VAT transakcji aportu składników majątku do (…). Uzupełnił go Pan pismem z 25 maja 2022 r. (wpływ 27 maja 2022 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2022 r. (wpływ 29 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej: „Firma”, „Wnioskodawca”). Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na transporcie drogowym towarów (PKD 49.41.Z), sprzedaży hurtowej samochodów osobowych i furgonetek (PKD 45.11.Z) oraz pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.19.Z). W praktyce Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegająca na wynajmie samochodów i innych składników majątku służących do transportu drogowego towarów. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „ustawa PIT”).

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest już na tyle rozbudowana i złożona, że jej prowadzenie w formie indywidualnej stawało się nieefektywne oraz budziło obawy, co do odpowiedzialności za prowadzony biznes.

Wnioskodawca 28 lutego 2022 roku dokonał przeniesienia składników majątku, z wyłączeniem samochodu osobowego (…), budynku, ciągnika siodłowego (…), derwera (...), firewall, instalacji teletechnicznej, instalacji powietrza, klimatyzatora, klimatyzatora (...), kotła, magstera, montażownicy, parkingu, poj. spec. (…), pomieszczenia socjalnego, ciągnika siodłowego (…), przyczepy lekkiej (…), dwóch serwerów, sieci monitoringowej, urządzenia diagnostycznego tester usterek, urządzenia telefonicznego, urządzenia myjącego, dwóch wentylatorów z osprzętem, wózka widłowego, zbiornika dwupłaszczowego, zbiornika paliwa, zbiornika paliwa (...), nieruchomości położonej w miejscowości (…),(…), przy ulicy (…), ani żadnych innych nieruchomości oraz umów z nimi związanych, wykorzystywanych do prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej pod firmą Transport Międzynarodowy i Spedycja (…), tytułem wkładu niepieniężnego („Aport”) do spółki pod firmą (…)spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w miejscowości (…) (KRS: (…)) („(…)”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00