Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.416.2022.2.JG

Zasady opodatkowania nieruchomości nabytej w trybie datio in solutum a koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna

stanowisko w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie:

braku powstania obowiązku podatkowego ze sprzedaży opisanego we wniosku udziału w nieruchomości - jest nieprawidłowe;

w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatkowych skutków zbycia nieruchomości Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lipca 2022 r. (wpływ: 22 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spadkobiercą w udziale 1/2 części spadku po swojej matce A.B. (z domu C.) zmarłej w 1982 r. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny z dnia (...) 1983 r. sygn. akt XXX. W skład spadku po zmarłej wchodził udział do praw bezwzględnych i roszczeń przysługujących jej do nieruchomości wywodzących się z nieruchomości dawnych „O1” i „O2” o łącznym obszarze (...) ha, położonych w Gminie A., woj. A., które zostały przejęte na rzecz Skarbu Państwa w ramach Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. A.B. udział w prawach i roszczeniach do ww. nieruchomości nabyła w drodze dziedziczenia po swojej siostrze E.F. (zmarłej w 1981 r), swoim ojcu H.C. (zmarłym w 1963 r.) oraz jego bracie I.C. (zmarłym (....) 1968 r.).

I.C. był pierwotnym właścicielem obu nieruchomości od 1910 r.

W 1939 r. I.C. sprzedał swojemu bratu H.C. „O2”.

Orzeczeniem z dnia (...) 1947 r. (nr XXYY) Wojewódzki Urząd Ziemski w D. stwierdził, że nieruchomość ziemska „O2” gminy B. powiatu c., własność H.C., o obszarze ogólnym (...) ha, oraz nieruchomość ziemska „O1” gminy B. powiatu c., własność I.C., o obszarze ogólnym (...) ha - nie podpadały pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Następnie Minister Rolnictwa i Reform Rolnych orzeczeniem z dnia (...) 1949 r. (nr XXZZ):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00