Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.481.2022.2.KC

Zapomoga specjalna wypłacona członkom samorządu zawodowego celem sfinansowania lub zwrotu wydatków stanowić będzie dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą zapomogi specjalnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X jest jednostką organizacyjną samorządu (...) posiadającą osobowość prawną, działającą na podstawie przepisów ustawy z dnia (...).

Stosownie do art. (...) tworzą samorząd (...), jako swój samorząd zawodowy, obejmujący (...). Przynależność (...) do samorządu jest obowiązkowa. X jest jedną z (...) w Polsce. X tworzą (...) prowadzący (...) w X. Organami (...) są:

Walne Zgromadzenie (...)

(...).

(...)

(...)

Skutki epidemii COVID-19 wpłynęły na działalność (...) podobnie jak na inne grupy zawodowe. Przepisy (...) nie przewidują możliwości zmiany dotychczas obowiązujących zasad funkcjonowania (...) w jakichkolwiek stanach nadzwyczajnych lub sytuacjach szczególnych związanych z zagrożeniami dla zdrowia i życia, w tym epidemią COVID-19.

Kryteria, jakimi powinni kierować się (...) dostosowując prowadzenie (...) w okresie epidemii, w tym (...) zrzeszeni w X, wymienione zostały w stanowisku (...), dotyczącym zasad funkcjonowania (...).

(...)

Dlatego część (...) (...) w X była zmuszona czasowo zawiesić prowadzenie (...) na czas trwania epidemii lub ograniczyć ich działalność do wykonywania jedynie niektórych czynności o charakterze niezbędnym, zwłaszcza w sprawach niecierpiących zwłoki, np. (…).

Jak wynika z danych (...) w samym 2020 r. co dziesiąta (...) była zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem, a co piąta ograniczyła swoje działanie. Ponadto, w czasie ogłoszenia stanu epidemii w roku 2020 część (...) odnotowało spadek liczby klientów – klienci często wycofywali się z umówionych transakcji albo odkładali termin ich zawarcia m.in. z uwagi na zakażenie koronawirusem, sytuację finansową, brak dostępu do kredytów, i niepewność zatrudnienia. Wprowadzane czasowe zakazy gromadzenia określonej liczby osób oraz ograniczenia poruszania się po terenie kraju, pośrednio stanowiły przeszkodę do dokonania (...), czy dokonywania przez (...) ewentualnych czynności wyjazdowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00