Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.452.2022.1.AM

Brak prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na przekazie promującym spożycie ryb z pstrągiem w roli głównej, a także na promowaniu zrównoważonej akwakultury.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „(...)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Stowarzyszenie (...) (dalej: A) jest organizacją branżową typu (...), której działalność statutowa związana jest z szeroko pojętą działalnością wspierającą dla otoczenia prawnego i gospodarczego swoich członków - którzy związani są z branżą akwakultury. Działania statutowe polegają na lobbingu na rzecz branży w organach administracji krajowej i UE, organizacji transferu wiedzy dla swoich członków - począwszy od wiedzy na temat prawny, związanej z obowiązkami formalnymi, czy też wiedzy typowo branżowej związanej z technologią, a także promowaniu spożycia ryb w Polsce - zwłaszcza ryb łososiowatych. A. współpracuje w tym zakresie z większością czołowych polskich instytutów badawczych i uczelni, które działają na polach związanych z branżą, a także organami administracji państwowej. A. utrzymuje się ze składek członkowskich, pozyskuje także dotacje na konkretne projekty promocyjne, szkoleniowe lub rozwojowe.

A. prowadzi także działalność gospodarczą, która obejmuje nieliczne inicjatywy typowo gospodarcze - przede wszystkim organizację targów technologicznych, w ramach których pobiera opłaty od wystawców i uczestników. Przychody uzyskiwane w ten sposób są opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych, A. jest w związku z tym aktywnym podatnikiem podatku VAT. A. odlicza także VAT od kosztów, ale wyłącznie tych, które służą bezpośrednio działalności gospodarczej. Przychody z działalności statutowej (składki członkowskie i dotacje) nie są objęte podatkiem VAT, dlatego też wszystkie koszty związane z działalnością statutową w tym koszty ponoszone w ramach tej działalności, nie są kosztami od których można odliczyć VAT - ponoszone są więc przez Stowarzyszenie w kwocie brutto. W ramach działań objętych wsparciem ze środków Unii Europejskiej co do zasady podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowalnym. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek, który pozwala uznać VAT za kwalifikowalny w projektach - o ile nie istnieje prawna możliwość jego odliczenia, w związku z czym jest on ostatecznie ponoszony przez beneficjenta. Kierując się tą regułą, A. występując o dofinansowania kilkunastu już projektów w ciągu ostatnich kilku lat zawsze zaliczał VAT jako kwalifikowalny, ponieważ projekty te realizowane były w ramach działalności statutowej. Ponadto nie prowadziły do uzyskania jakichkolwiek przychodów. Nie istniała więc możliwość odzyskania podatku VAT zawartego w kosztach projektów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00