Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.538.2022.2.KP

Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU: a. 70.22.11.14.0: usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi; b. 70.22.11.0: usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym. – 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. a. 60.02.20.0: usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. – 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia właściwej stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 sierpnia 2022 r. (wpływ 20 sieerpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca zwany dalej również Podatnikiem prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą X.

Podatnik za rok 2022 wybrał zryczałtowaną formę opodatkowania w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik jest również czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług.

Podatnik jest menedżerem, który zarządza trzema zespołami w firmie informatycznej. Dwa z tych zespołów odpowiadają za świadczenie usług wsparcia i wdrożeń oraz szkoleń odpowiednio dla rynku (...). Trzeci zespół jest zespołem developerskim, tworzącym aplikacje (programy) na różne rynki m.in. (...) czy podmiotów publicznych. Wszystkie zespoły pracują i działają w ramach metodyki SCRUM. Wsparcie dotyczy głównie aplikacji (...) np. (...), ale również innych produktów, które wspierają lub automatyzują pracę głównych produktów (...) czy sądowych. Natomiast wdrożenia i szkolenia, które odnoszą się do produktów związane są dla przykładu z problemami z księgowaniem w aplikacji (...), ale również ze szkoleniami „wg zapotrzebowania” z danej tematyki, na które mogą się zapisać pracownicy kancelarii. Zespół wsparcia i wdrożeń na rynku (...) składa się 10 osób, pracujących w A. oraz w oddziale w B. (zarządzanie zdalne częścią zespołu). Zespół wsparcia i wdrożeń na rynku sądowym składa się 17 osób, pracujących w A. (zespół Helpdesk) oraz na terenie całej Polski (wdrożeniowcy stacjonujący w różnych rejonach ich miejsca zamieszkania). Wdrożeniowcy, jeśli nie mają wyjazdu, pracują z domu na zasadzie telepracy lub jeśli są z ... w biurze albo zdalnie. Zespół developerski składa się z 8 osób, który pracuje zarówno w A., jak również z domu na zasadzie telepracy. Do zadań zespołów wsparcia i wdrożeń dla obu rynków należy obsługa zgłoszeń różnymi kanałami komunikacji, tj. telefon, email czy dedykowany portal. Konsultanci podejmują zgłoszenia i próbują je jak najszybciej rozwiązać. Jeśli stwierdzą błąd przekazują do zespołu developerskiego w celu jego naprawy. Dodatkowo konsultanci również dokonują wdrożeń np. nowych produktów czy aktualizacje oprogramowania. Tymi produktami są np. aplikacja automatyzująca (...). Podatnik dokonuje też wdrożeń flagowych produktów na rynku (...) aplikacji (...) czy (...) u każdego nowego klienta, który rozpoczyna działalność (...). W zespołach są również konsultanci wdrożeniowcy, którzy głównie zajmują się wizytami u klienta w celu wdrożenia lub szkolenia, bądź wykonanie tych czynności zdalnie. Zespół developerski pracuje nad tworzeniem nowych rozwiązań oraz utrzymaniem już stworzonych aplikacji. Jak wyżej, zespoły pracują w SCRUM-ie, przy czym w tym „czystym” SCRUM pracują developerzy, oddając pracę w cyklach dwutygodniowych (sprintach), biorąc udział w zdarzeniach scrumowych np. planowaniu sprintu czy retrospektywie. HD pracuje w Scrumie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00