Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.483.2022.2.AKU
Ustalenia rezydencji podatkowej w związku z zamieszkaniem w Irlandii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia rezydencji podatkowej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 sierpnia 2022 r. (data wpływu 12 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim obywatelem zatrudnionym w irlandzkiej firmie, pracującym na stałe w Irlandii od 2006 r.
Zatrudnienie Wnioskodawcy w tamtejszej firmie trwa nadal. W Polsce od lat Wnioskodawca nie uzyskuje żadnego dochodu. Kilkanaście lat temu Wnioskodawca zawarł związek małżeński. W związku małżeńskim posiada 2 dorosłych dzieci, które są dorosłe i prowadzą swoje odrębne życie.
W Irlandii Zainteresowany posiada zameldowanie oraz wynajmuje mieszkanie, w którym przebywa oraz, na poczet którego ponosi koszty utrzymania. Tam też podpisał umowę na abonament telefoniczny i internetowy.
Małżonka Wnioskodawcy nie uzyskuje dochodów. W Polsce Zainteresowany jest również właścicielem domu (spłacany jest kredyt hipoteczny) oraz samochodu, który użytkuje podczas przyjazdu do kraju. Przez większość roku, tj. ponad 10 miesięcy Zainteresowany przebywa w Irlandii, gdzie wystąpił o uzyskanie statusu rezydencji podatkowej.
W ocenie Wnioskodawcy, wyrazem przeniesienia centrum interesów osobistych do Irlandii jest również uczestniczenie przez Wnioskodawcę w spisie powszechnym czy posiadanie rachunku bankowego. W kraju tym Wnioskodawca zaciągnął kredyt bankowy z kilkuletnim okresem spłaty, nadto w Irlandii posiada umowę z lekarzem pierwszego kontaktu oraz prawo do opieki medycznej, natomiast w Polsce nie posiada prawa do bezpłatnej opieki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right