Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.350.2022.1.HW
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów handlowych, jeżeli dokumenty te nie zawierają wśród danych nabywcy jego numeru identyfikacji podatkowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów handlowych, jeżeli dokumenty te nie zawierają wśród danych nabywcy jego numeru identyfikacji podatkowej – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 27 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów handlowych, jeżeli dokumenty te nie zawierają wśród danych nabywcy jego numeru identyfikacji podatkowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie (…) od 2 września 2020 r. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 czerwca 2021 r. Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi głównie sprzedaż obuwia, ale także odzieży (np. bluzy, koszulki, spodnie, itp.) – przeważający kod PKD 47.91.Z: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Sprzedaż dokonywana jest poprzez platformę internetową o nazwie (…), która służy jako rynek/giełda on-line ułatwiając aukcje między sprzedającymi a kupującymi. Wnioskodawca posiada konto użytkownika biznesowego (jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą oraz czynny podatnik podatku od towarów i usług zgłoszony na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych), aby wystawiać na stronie (…) ogłoszenia z ofertą swoich towarów handlowych. W momencie, gdy dochodzi do zawarcia transakcji, czyli pojawi się nabywca zdecydowany na zakup, wówczas dochodzi do sprzedaży towaru w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru na rzecz firmy (…) z siedzibą w (…) (jest zarejestrowana na potrzeby VAT w Holandii (…) oraz posiada w tym kraju magazyn obsługujący dana transakcję), która weryfikuje produkt i następnie sprzedaje go we własnym zakresie do odbiorcy końcowego. Wnioskodawca nie zna danych odbiorcy końcowego, ponieważ dla niego nabywcą towaru jest firma pośrednicząca w transakcji, czyli (…).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right