Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2022-09-08

Wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych – ustawa o ekonomii społecznej

Od 30 października 2022 r. będzie obowiązywać ustawa o ekonomii społecznej (dalej: ustawa). Ustawa ta przewiduje możliwość uznania za przedsiębiorstwo społeczne takich podmiotów jak m.in. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne i pracy, warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej, centra i kluby integracji społecznej, spółki non profit. Dla przedsiębiorstw społecznych przewidziano możliwość korzystania z różnych form wsparcia, takich jak nowe zwolnienie z podatku dochodowego czy dofinansowanie do tworzonych miejsc pracy czy kredytów. Przedstawiamy najważniejsze  informacje o rozwiązaniach wprowadzonych ustawą .

Ekonomia społeczna i cel ustawy

Celem ustawy jest tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem, m.in. osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych i ubogich. Ustawa wprowadza do polskiego prawa pojęcie ekonomii społecznej, jednostki tworzącej podmioty ekonomii społecznej i podmioty ekonomii społecznej (zob. definicje).

Definicje

Ekonomia społeczna - działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowana w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym (art. 2 pkt 1 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00