Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.308.2022.2.AG
Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziałów w działkach.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 19 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pani za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziałów w działkach.
Uzupełniła go Pani pismem z 28 sierpnia 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani osobą fizyczną. Nie prowadzi i nie prowadziła Pani nigdy działalności gospodarczej i nie jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Na przestrzeni kilkunastu lat (2008-2022) dokonywała Pani odpłatnej sprzedaży działek będąc jednym ze współwłaścicieli. W tym miejscu, należy wskazać, że sprzedawane działki zostały wydzielone z gruntów rolnych klasa V i VI (RV i RVI), które odziedziczyła Pani w 3/32 części po zmarłej w 1998 r. mamie (…). W 2006 r. Rada Gminy (…) podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości położonych w obrębie geodezyjnym (…). Plan zagospodarowania przestrzennego był uchwalony przed podziałem nieruchomości rolnej wchodzącej w skład spadku. Uchwaliła go Gmina, ponieważ ona posiadała działki w sąsiedztwie i uchwalała go dla całego rejonu. Nie występowała Pani o wydanie warunków zabudowy. Nie były podejmowane żadne działania marketingowe. Nie były poczynione żadne działania zmierzające do zwiększenia wartości działek. Była to inwestycja gminna i to gmina prowadziła sieć wodociągową i energetyczną, a Pani wraz z innymi spadkobiercami i właścicielem, którym jest ojciec w częściach 20/32 opłacała Pani opłatę adiacencką dla gminy. Sprzedaż działek była okazjonalna. Biorąc pod uwagę okoliczności takie jak niska klasa ziemi oraz uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego przez Gminę, a także posiadanie nieruchomości rolnej przez klika osób (ojciec oraz trzej bracia) została podjęta decyzja o podziale i sprzedaży działek. Godząc się na podział nieruchomości oraz sprzedaż wydzielonych działek kierowała się Pani swoją trudną sytuacją materialną (mąż po wypadku w 1996 r. nie mógł podjąć prac i do tej pory pozostaje na rencie) oraz chęcią opłat związanych z kształceniem dzieci. Posiada Pani pięcioro dzieci, z których czwórka ukończyła studia, a piąte nadal studiuje. Nieruchomości do chwili sprzedaży były dzierżawione od 2002 r., czyli od momentu choroby ojca, który nie mógł prowadzić już działalności rolniczej. Pani nie miała żadnych korzyści z dzierżawy. Od gruntów, o których mowa nie był płacony podatek rolny, nawet wydzielone działki w ewidencji gruntów i budynków widniały jako grunty orne i pastwiska stałe. Nieruchomość, którą odziedziczyła Pani, nabyła w drodze spadku, a nie zakupu w celu odsprzedaży, a Pani celem nie było prowadzenie działalności ani rolniczej ani gospodarczej. Pani celem było pozbycie się majątku osobistego odziedziczonego po zmarłej mamie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right