Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.342.2022.2.MR
W razie wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy w przypadku wypłaty zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 sierpnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest osobą prawną i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka od dnia 1 stycznia 2022 r. skutecznie wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), tj. ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: ryczałt).
Pierwszy rok podatkowy Spółki, w którym będzie opodatkowana ryczałtem, będzie trwał od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r. Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu.
Każdy z udziałowców Spółki jest osobą fizyczną, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski i z tego względu również podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka rozważa możliwość wypłaty w trakcie roku obrotowego zaliczek na poczet dywidendy na rzecz swoich Udziałowców, do których zalicza się w szczególności Pan D. B., Pan A. B. oraz Pani D. B. (dalej: Udziałowiec lub udziałowcy; łącznie Spółka i Udziałowcy dalej jako: Wnioskodawca).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right