Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.430.2022.1.MC

Prawo do odliczenia podatku VAT od usługi cateringowej zamawianej do miejsca prowadzenia Pana jednoosobowej działalności w systemie home-office.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT od usługi cateringowej zamawianej do miejsca prowadzenia Pana jednoosobowej działalności w systemie home-office. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT (JDG, ryczałt 8,5%). Wykonuje Pan jednoosobową działalność (PKD … – świadczy Pan usługi doradcze w tymże zakresie) w systemie home-office. W celu zwiększenia wydajności pracy, a co za tym idzie - większego przychodu - zamawia Pan usługi cateringowe z dowozem - do miejsca prowadzenia Pana działalności.

Z Pana obserwacji - pozwoliło to realnie zwiększyć Pana przychody (więcej czasu na pracę). Załącznik - można porównać wykresy przychodów za rok 2021 z 2022 (zaczął Pan zamawiać catering w styczniu 2022 r.).

Pytanie

Czy zamawiając usługę cateringową do miejsca prowadzenia działalności – ma Pan prawo odliczenia VAT od tejże usługi?

Pana stanowisko w sprawie

Nabywane przez Pana usługi cateringowe mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Według Pana wydatki te powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a podatnik powinien mieć prawo do odliczenia VAT.

Art. 88 ust. 1 pkt 4 zabrania obniżenia kwoty podatku od usług gastronomicznych, ale PKWiU z 2008 r. odróżnia usługi cateringowe od usług gastronomicznych, co daje prawo do odliczenia VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00