Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.403.2022.1.PC

W zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja dróg gminnych w Gminie (…) polegająca na przebudowie dróg (...)”.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 sierpnia 2022 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 10 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja dróg gminnych w Gminie (…) polegająca na przebudowie dróg Nr (…) ”. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina (…) jako jednostka samorządu terytorialnego złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na zadanie pod nazwą „Modernizacja dróg gminnych w Gminie (…) polegająca na przebudowie dróg Nr (…) ” na operacje typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wniosek dotyczy projektu pod nazwą „Modernizacja dróg gminnych w Gminie (…) polegająca na przebudowie dróg Nr (…)”. Ponieważ Gmina jako Wnioskodawca chce zaliczyć koszty podatku VAT realizacji inwestycji do kosztów kwalifikowanych projektu i tym samym otrzymać dofinansowanie musi wykazać, iż podatek VAT nie będzie mógł być przez Wnioskodawcę odzyskany w całości lub w części zarówno podczas realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu. Tylko w takiej sytuacji można zaliczyć podatek VAT poniesiony na realizację inwestycji jako wydatek kwalifikowany projektu. Celem realizacji projektu jest modernizacja dróg gminnych w (…) i (…) na terenie gminy (…). Inwestycja zwiększy atrakcyjność terenów przyległych, warunki życia mieszkańców oraz poprawi jakość środowiska naturalnego. Założenie przedsięwzięcia wpisuje się w cele PROW-u na lata 2014-2020 oraz Strategię Gminy na lata 2014-2020. Wnioskodawca przedsięwzięcia przyczyni się do zlikwidowania tzw. Białych plam w zakresie modernizacji dróg gminnych służących mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Gmina (…) realizując w/w projekt wykonuje zadania własne gminy nałożone na jednostkę samorządu terytorialnego przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, a tym samym nie będzie prowadziła sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT towarów ani usług związanych z realizacją inwestycji. Gmina (…) nie będzie mogła więc odzyskać w całości ani też w części podatku VAT poniesionego na realizację inwestycji zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 poz. 1221 ze zm.) zgodnie z art. 15 ust 6.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00