Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.581.2022.2.DJ
Ulga termomodernizacyjna – wymiana pokrycia dachu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 31 lipca 2022 r. (wpływ 31 lipca 2022 r.) oraz z 3 sierpnia 2022 r. (wpływ 3 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan współwłaścicielem budynku jednorodzinnego wolnostojącego usytuowanego w miejscowości (…) (nr budynku xx), gmina (…). Budynek został wybudowany w 1978 r. Ze względu na upływ czasu i jakość wykorzystanych w tamtym czasie materiałów budowlanych wymaga on przeprowadzenia remontu i zastosowania termomodernizacji. W wyniku przeprowadzonej modernizacji zmniejszyć się powinno zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Aby zachować kolejność robót remont należy zacząć od wymiany nieszczelnego pokrycia dachowego (przerdzewiała blacha) oraz komina (rozpadające się cegły, liczne ubytki w zaprawie, powodujące zacieki) w celu zapewnienia należytego doprowadzenia powietrza do kanałów wentylacyjnych i odprowadzenia spalin z budynku.
Wymiana będzie polegała na remoncie komina (w tym zastosowanie wkładu kwasoodpornego) oraz wymianie przerdzewiałej blachy na blachodachówkę w tym rynien i rur spustowych i włazu dachowego. Przy remoncie dachu i komina niepotrzebne będzie pozwolenie na budowę, ponieważ prace związane z wymianą blachy na blachodachówkę oraz uszczelnienie komina (wymiana rozpadających się cegieł powyżej dachu) zakwalifikowane są jako remont, czyli roboty budowlane polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego obiektu budowlanego, przy których dopuszcza się zastosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto pierwotnie. Nie będzie przebudowy ani nadbudowy, nie zwiększy się powierzchnia użytkowa ani kubatura ani wysokość budynku, nie zwiększy się wysokość poszczególnych ścian budynku, nie zmieni się przeznaczenie pomieszczeń, nie zmieni się zagospodarowanie pomieszczeń. Dodać należy, że do tej pory wykonano wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej (zewnętrznej) zapewniając współczynniki przenikania ciepła zgodne ze wskazanymi w programie Czyste Powietrze parametrami energooszczędności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right