Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.319.2022.2.AW
Czy: 1. Stałe Wynagrodzenie uiszczane w związku z transakcjami SRK na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy; 2. Stałe Wynagrodzenie uiszczane przez Wnioskodawcę z tytułu zawarcia transakcji SRK na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów inny niż bezpośrednio związany z przychodami, potrącalny w dacie jego poniesienia tj. w dniu, na który zostanie zaksięgowany w księgach rachunkowych Wnioskodawcy; 3. Zmienne Wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę w ramach rozliczenia transakcji SRK w zamian za przeniesienie na Sprzedającego Zabezpieczenie wierzytelności, wobec których wystąpiło zdarzenie kredytowe, będzie dla Wnioskodawcy stanowić przychód podatkowy w momencie rozliczenia transakcji SRK i nie będzie to przychód z zysków kapitałowych; 4. kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie w ramach rozliczenia SRK niespłaconych wierzytelności – w części dotyczącej prowizji za udzielenie pożyczki - należy ustalić w wysokości równej sumie przychodu należnego rozpoznanego uprzednio przez Wnioskodawcę z tytułu tej prowizj; 5. koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie w ramach rozliczenia SRK niespłaconych wierzytelności – w części dotyczącej kapitału pożyczki – należy ustalić w wysokości równej temu kapitałowi, ale tylko do wysokości Zmiennego Wynagrodzenia proporcjonalnie przypadającej na zbywaną kwotę kapitału pożyczek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy: