Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2022 r., sygn. III OSK 1360/21

Student ubiegający się o wsparcie finansowe na uczelni musi wykazać, skąd czerpie pieniądze potrzebne na utrzymanie. Jeżeli zatai dochody, rektor ma prawo odmówić mu świadczenia.

Gazeta Prawna nr 158/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1389/18 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej dla Studentów Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 7 czerwca 2018 r. nr 2018/ŁK/Sc/34 w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 12 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1389/18, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę D. G. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej dla Studentów Uniwersytetu Warszawskiego z 7 czerwca 2018 r. nr 2018/ŁK/Sc/34 w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że organ trafnie przyjął spełnienie negatywnej przesłanki przyznania skarżącemu studentowi stypendium socjalnego. Przyjmując stanowisko Odwoławczej Komisji Stypendialnej dla Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zwanej dalej "Komisją" za własne, Sąd przypomniał, że celem przyznania ww. świadczenia jest pomoc studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej. Podkreślił, że w świetle art. 179 ust. 1 ustawy z 25 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2017 r. poz. 2183 ze zm.), zwanej dalej "p.s.w." ustawodawca wiąże możliwość uzyskania pomocy z konkretną sytuacją materialną danej osoby, a nie ze spełnieniem wyłącznie szeregu wymagań formalnych. Dlatego, mając na uwadze art. 179 ust. 6 p.s.w., zwolnienie skarżącego z obowiązku wykazania dochodów osiąganych przez takie osoby jak rodzice studenta, jego opiekunowie prawni lub faktyczni, nie oznacza braku możliwości żądania informacji wykraczających poza wskazane w ust. 6, gdy mogą one mieć istotne znaczenie dla ustalenia, czy wnioskodawca znajduje się faktycznie w trudnej sytuacji materialnej. Środki dowodowe zakreślone w ww. przepisie są wymaganym elementem obligatoryjnym postępowania, ale nie muszą one być uznane za wystarczające przy ustaleniu rzeczywistej sytuacji materialnej studenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00