Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.415.2022.1.AB

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży lokali mieszkalnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży lokali jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT sprzedaży lokali.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy (…), zarejestrowana przez Sąd Rejonowy dla (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…) oraz kapitale zakładowym (…) w całości opłacony (dalej jako „Wnioskodawca”), nabywa lokale mieszkalne od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Lokale zbywane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej na rzecz Wnioskodawcy, bardzo często zostały uprzednio nabyte przez nie od podmiotu oryginalnie wznoszącego budynek, w którym znajdują się lokale (deweloper).

Sposób nabycia lokali od osób fizycznych może dotyczyć nabycia prawa własności do samodzielnego lokalu albo prawa ekspektatywy do prawa własności lokalu. Powyższe wynika przede wszystkim z etapu na jakim znajduje się proces zarejestrowania księgi wieczystej dla danego lokalu (wyodrębnienia prawa własności). Przy nabywaniu wyżej wymienionych lokali Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z racji, że są one nabywane od podmiotów niebędących podatnikami VAT (nieprowadzącymi działalności gospodarczej). Z tego też względu uiszcza on stosowny podatek od czynności cywilnoprawnych.

Późniejsza odsprzedaż lokalu dokonywana przez Wnioskodawcę każdorazowo sprowadza się do sprzedaży prawa własności do lokalu. W trakcie posiadania nabywanego lokalu, Wnioskodawca nie ponosi wydatków na ulepszenie, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej nabytego lokalu. Ponadto czas pomiędzy pierwszym oddaniem do użytkowania pierwszemu nabywcy (najczęściej podmiotowi, od którego Wnioskodawca nabywa lokal/ekspektatywę), a jego późniejszą dostawą nie przekracza okresu dwóch lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00