Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.277.2022.1.NF
Brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działce.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży przez Pana udziałów w działce nr 1 – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży przez Pana i Pana żonę udziałów w działce nr 1.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Przedmiotem transakcji ma być sprzedaż niezabudowanego gruntu rolnego (dalej: „Nieruchomość”) (…).
22 czerwca 1989 r., Wnioskodawca wraz z żoną, w ramach łączącego ich związku małżeńskiego i wspólności ustawowej, nabyli działkę na cele rolnicze, a po około 5 latach działka ta została podzielona na trzy działki o numerach 1, 2 i 3. Po podziale działki o numerach 2 i 3 zostały sprzedane na cele rolnicze i do dziś ich status nie uległ zmianie, nadal są działkami rolniczymi.
Nieruchomość planowana obecnie przez Wnioskodawcę i jego żonę do sprzedaży to cała działka nr 1, również o statusie rolniczym.
Od Nieruchomości (…) naliczany jest przez Gminę A podatek rolny, który co roku jest przez Wnioskodawcę i jego żonę płacony.
Od kiedy Wnioskodawca i jego żona są właścicielami Nieruchomości nie podlegała ona ani najmowi, ani dzierżawie. Nieruchomość była ugorowana lub wykorzystana pod uprawy. Nieruchomość położona jest na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (…), zgodnie z którym teren Nieruchomości oznaczony jest (…) – tereny pod zabudowę produkcyjno-usługową. W związku z powyższym Nieruchomość nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803) oraz art. 46 Kodeksu cywilnego. Miasto A z własnej inicjatywy (bez starań i wniosku Wnioskodawcy i jego żony) uchwaliło ww. plan zagospodarowania. Od chwili nabycia Nieruchomości w roku 1989 do dnia obecnego Wnioskodawca i jego żona nie dokonywali żadnych działań (takich jak np. uzbrojenie czy wybudowanie drogi dojazdowej), które miałyby na celu podniesienie wartości Nieruchomości. Nie występowali również o warunki zabudowy. W roku 2012 Wnioskodawca i jego żona wyrazili zgodę na poprowadzenie przez Miasto A, skrajem jednej z granic przy drodze, wodociągu p.poż., który nie ma odejścia na teren Nieruchomości. W celu zbycia Nieruchomości na portalu internetowym (…) umieszczone zostało ogłoszenie, które trafiło także do agencji pośrednictwa i poprzez tę agencję, która znalazła zainteresowanego klienta, obecnie Wnioskodawca i jego żona zamierzają dokonać transakcji sprzedaży. Nieruchomość mająca być przedmiotem transakcji m.in. ze względu na planowaną sprzedaż nie była przez Wnioskodawcę i jego żonę zgłaszana do programów dopłat w ramach wsparcia bezpośredniego (Dz. U. 2008 Nr 170 poz. 1051). Sprzedającym Nieruchomość jest małżeństwo (…), niemający rozdzielności majątkowej oraz nieprowadzący razem lub osobno żadnych działalności gospodarczych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right