Czas pracy pracowników instytucji kultury – odrębności w zakresie stosowania przepisów
Do pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury stosujemy szczególne rozwiązania w zakresie czasu pracy. W ich przypadku 12-miesięczny okres rozliczeniowy może być wprowadzony w każdym systemie czasu pracy. Ponadto dopuszczalne jest łączenie systemu przerywanego czasu pracy z systemem równoważnym.
Z uwagi na specyfikę organizacji pracy w instytucjach kultury ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) wprowadza rozwiązania pozwalające na elastyczną i dostosowaną do specyfiki działalności danej placówki organizację pracy.
Ustawa o działalności kulturalnej wprowadza następujące główne odrębności w zakresie czasu pracy pracowników kultury:
- dłuższy okres rozliczeniowy - maksymalnie 12 miesięcy bez względu na system czasu pracy,
- ustalanie rozkładu czasu pracy na minimum 2 tygodnie - zamiast na 1 miesiąc,
- możliwość stosowania przerywanego systemu czasu pracy oraz łączenia go z równoważnym systemem czasu pracy,
- udzielanie dnia wolnego od pracy wynikającego z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy łącznie z urlopem wypoczynkowym.
W zakresie nieuregulowanym w przepisach ustawy o działalności kulturalnej do czasu pracy pracowników instytucji kultury, bez względu na to, czy są to jednostki państwowe czy samorządowe, zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy. instytucji kultury utworzonej przez samorządową nie posiadają bowiem statusu pracowników samorządowych (uzasadnienie do wyroku NSA w Warszawie z 17 marca 2010 r., II OSK 23/10). Zatem