Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.77.2022.1.ASZ
Termin do złożenia SD-Z2
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 30 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie terminu złożenia zgłoszenia SD-Z2 w związku z nabyciem spadku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 17 grudnia 2020 r. został w formie aktu notarialnego spisany akt dziedziczenia po zmarłym bracie dla pięciorga rodzeństwa. Na dzień spisania aktu nie była znana wartość masy spadkowej. W skład tej masy wchodziło tylko wynagrodzenie prowizyjne z zakładu pracy. Na dzień 30 maja 2022 r. kwota z masy spadkowej na jedno rodzeństwo nie przekroczyła kwoty wolnej 9637 zł. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że kwota ta może zostać przekroczona. Zakład pracy przelewa masę spadkową zgodnie z dostarczonym aktem dziedziczenia, w tytule: przelew masy spadkowej po zmarłym. Akt dziedziczenia spisany został przez notariusza, i zgłoszony w ustawowym przez niego terminie.
Pytanie
Czy 6 miesięcy na zgłoszenie SD- Z2 Wnioskodawca powinien liczyć od dnia przekroczenia kwoty wolnej z uwagi na fakt, że na dzień spisania aktu dziedziczenia nie była znana wartość masy spadkowej czy od spisania tego aktu?
Pana stanowisko w sprawie
Biorąc pod uwagę art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadku i darowizn, który brzmi: obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadku, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (...), ustalenie terminu na złożenie SD-Z2 wpływa na grupę „0”. Uważa Pan, że termin 6 miesięcy powinien być ustalony od momentu przekroczenia kwoty wolnej 9637 zł a nie liczony od dnia spisania aktu dziedziczenia.