Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.258.2022.3.KF

Ustalenie obowiązku podatkowego w Polsce w związku z wniesieniem przez nierezydenta wkładu niepieniężnego do spółki polskiej w postaci wierzytelności pożyczkowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w postaci wierzytelności pożyczkowej. Uzupełnił go Pan pismami z 21 czerwca 2022 r. (wpływ 27 czerwca 2022 r.) oraz 13 lipca 2022 r. (wpływ 18 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan (Wnioskodawca, Wspólnik) jest wspólnikiem w A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającym ponad 99% udziałów w jej kapitale zakładowym (Spółka). Wnioskodawca nie jest polskim rezydentem podatkowym.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki planuje podjąć uchwałę o podwyższeniu jej kapitału zakładowego o kwotę co najmniej (…) złotych, poprzez utworzenie nowych, równych i niepodzielnych udziałów (Uchwała). Całość nowoutworzonych udziałów ma objąć wyłącznie Wnioskodawca w zamian za wkład niepieniężny w postaci przysługujących Wnioskodawcy względem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Pożyczkobiorca) wierzytelności z tytułu udzielonych Pożyczkobiorcy pożyczek. Wartość nominalna udzielonych przez Wspólnika na rzecz Pożyczkobiorcy pożyczek stanowi przysługującą mu wierzytelność pieniężną (Wierzytelność).

Zgodnie z Uchwałą Wierzytelność w kwocie co najmniej (…) złotych zostanie przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, a pozostała nadwyżka zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy (Agio).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00