Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.334.2022.2.ENB
Ustalenie rezydencji podatkowej podatnika na stałe mieszkającego w Wielkiej Brytanii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia rezydencji podatkowej w Polsce. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – 30 czerwca 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pani polską obywatelką, która od ponad ośmiu lat na stałe przebywa i pracuje w Wielkiej Brytanii i tam posiada centrum swoich interesów życiowych. Posiada Pani dokument potwierdzający status osoby osiedlonej w UK. Pobyt w Wielkiej Brytanii ma charakter legalnego pobytu stałego, umożliwiającego podjęcie pracy i nabycie praw do ubezpieczeń społecznych, w tym późniejszych świadczeń emerytalnych. Od czasu przeprowadzki do Wielkiej Brytanii we wrześniu 2013 r., nie uzyskiwała Pani żadnych dochodów w Polsce. Inaczej mówiąc, przez cały ww. okres uzyskuje Pani dochody tylko z pracy zarobkowej na terenie Wielkiej Brytanii. W UK posiada Pani stałą pracę w oparciu o kontrakt z firmą brytyjską, tam rozlicza się z osiągniętych dochodów i tam płaci podatek, składki na ubezpieczenie społeczne. Posiada Pani również ubezpieczenie zdrowotne oraz zagraniczny numer identyfikacyjny, jak również konto bankowe w Anglii. Wynajmuje Pani w Wielkiej Brytanii dom, opłaca wszystkie rachunki z tym związane (gaz, prąd, woda, internet, abonament telewizyjny itd.). Posiada Pani w UK na własność samochód osobowy, opłaca podatek drogowy, ubezpieczenie samochodu. W Wielkiej Brytanii żyją na stałe również Pani dorosłe córki, zamieszkujące pod innym adresem, starsza z córek wraz założoną własną rodziną. Wraz ze znajomymi (z pracy i poznanymi poza pracą) i rodziną zamieszkującą w UK spędza Pani czas wolny i święta obchodzone w Wielkiej Brytanii, utrzymuje na miejscu relacje towarzyskie, interesuje się sprawami społecznymi, uczestniczy w życiu kulturalnym. W Wielkiej Brytanii żyje Pani i przebywa praktycznie przez cały czas z wyjątkiem krótkich wyjazdów (np. jedno lub dwutygodniowych) do Polski, aby zobaczyć się z mężem zamieszkującym na stałe w Polsce. Pobyty te nie przekraczają kilkudziesięciu dni w roku. Przykładowo, w 2021 r. przebywała Pani w Polsce od 30 lipca do 22 sierpnia. Pani małżonek w poprzednich latach (przed pandemią) przyjeżdżał do Pani do Wielkiej Brytanii, spędzając tam po kilka miesięcy w roku. Nigdy nie zdecydował się jednakże na stałą przeprowadzkę do UK, przede wszystkim z uwagi na swoją chorobę wymagającą stałej opieki ze strony lekarzy specjalistów. Z powodu bariery językowej Pani małżonek czuje się lepiej i bezpieczniej w Polsce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right