Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1262/20
Wprawdzie zespolenie markizy z elementami konstrukcyjnymi budynku albo lokalu mieszkalnego nie jest nieodwracalne, jednak spełnienie tego warunku nie jest konieczne do uznania, że usługa montażu markiz stanowi modernizację, do której można stosować 8% stawkę VAT.
Monitor Księgowego nr 8/2022
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 lipca 2020 sygn. akt I SA/Sz 216/20 w sprawie ze skargi M. A. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lutego 2020 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.843.2019.2.ASY w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. A. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z 16 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 216/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu skargi M.A. (dalej: Strona lub Skarżący), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) z 6 lutego 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan faktyczny
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (oraz piśmie ją uzupełniającym) podano w szczególności, że: Strona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, świadczy usługi instalacyjnych robót budowlanych, polegające na montażu systemów osłonowych na okna i taras, tj. markiz. Zawiera umowy na wykonanie świadczenia w postaci montażu markiz w lokalach mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 150 m2 oraz budynkach jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 350 m2. Montaż markizy polega na uprzednim przygotowaniu pod indywidualne potrzeby konsol, uchwytów itp., które należy przymocować do budynku. W tym celu stosuje się specjalistyczne kotwy chemiczne i pręty gwintowane o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Po wykonaniu montażu nie ma możliwości ich demontażu, ponieważ są na stałe związane z budynkiem. Istotne jest również końcowe uszczelnienie markizy w miejscach montowanych kotw. Uszczelnienie to wykonuje się za pomocą specjalistycznych mat, taśm czy też mat uszczelniających. Demontaż markizy nie spowoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku. Spowoduje jednak naruszenie jego izolacji termicznej, jaką jest np. wełna, styropian itp., a demontaż instalacji elektrycznej spowoduje naruszenie tynków oraz farby w środku pomieszczenia. Na spersonalizowane wymiary, czy też wykonane pod zamówienie specjalne konsole, markizy nie mogą zostać zamontowane w innym miejscu, ponieważ elementy je mocujące pozostaną na stałe w murze.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right