Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.223.2022.2.MN

Obowiązki płatnika w związku z realizacją programu o charakterze motywacyjnym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest:

prawidłowe w zakresie wyznaczonym sformułowanym we wniosku pytaniem nr 3,

nieprawidłowe w zakresie wyznaczonym sformułowanymi we wniosku pytaniami nr 1b oraz nr 2.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 czerwca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudniającą pracowników. Spółka planuje wdrożyć długofalowy program motywacyjny dla niektórych kategorii pracowników, tzw. kadry zarządzającej. Celem wdrożenia planu jest uzyskanie wzrostu zaangażowania pracowników w wyniki osiągane przez pracodawcę i stworzenie narzędzi umożliwiających uzyskanie pracownikom korzyści z osiągania dodatnich wyników finansowych przez Wnioskodawcę.

Realizacja powyższego programu motywacyjnego będzie wiązała się z zawarciem pomiędzy Wnioskodawcą a wybranymi pracownikami umowy o charakterze cywilnoprawnym, której treścią będzie przyznanie nieodpłatne pracownikom prawa do tzw. udziałów fantomowych w spółce będącej Wnioskodawcą.

Przyznane udziały fantomowe nie będą stanowiły udziałów w rozumieniu ustawy Kodeks Spółek Handlowych i nie będą wiązały się z nabyciem praw udziałowych w spółce będącej Wnioskodawcą.

Pracownik będący posiadaczem udziałów fantomowych nie będzie uznawany za wspólnika spółki będącej Wnioskodawcą, w szczególności nie będzie uprawniony do głosowania na zgromadzeniu wspólników czy prawa do dywidendy. Przyznane prawo do udziałów fantomowych będzie niezbywalne i będzie kreowało uprawnienie wyłącznie dla pracowników Wnioskodawcy bez możliwości przeniesienia tego prawa na innego pracownika czy osobę trzecią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00