Artykuł
do 2023-02-20
do 2023-02-20
Naruszenie zasady trzeźwości w przypadku pracy wykonywanej na odległość
Wykonywanie pracy poza zakładem - w ramach telepracy czy w pracy zdalnej może sprzyjać rozluźnieniu pracowniczego obowiązku pozostawania w gotowości do realizacji umówionego zakresu czynności. Wprawdzie ustawa o wychowaniu w trzeźwości odnosi się w domyśle do obowiązku zachowania trzeźwości w miejscu pracy, jakim jest zakład pracy, jednak ponad wszelką wątpliwość wykonujący pracę na odległość są zobowiązani do respektowania zasady trzeźwości na takim samym poziomie jak pracownicy wykonujący swoje obowiązki w zakładzie.
Realizacja obowiązków pracowniczych w stanie gotowości
Definicja stosunku pracy, który najczęściej kojarzony jest z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, wskazuje, iż podstawowym obowiązkiem pracowniczym jest wykonywanie umówionej pracy w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem.
Realizacja obowiązków wynikających z zakresu czynności, o właściwej jakości oraz ilości, związana jest z szeroko rozumianą dyspozycją pracownika do pracy, którą określa się również mianem gotowości do pracy.
Wbrew pozorom gotowość do pracy nie oznacza wyłącznie stanu oczekiwania na przydzielenie obowiązków, na przykład podczas postoju, w ramach którego pracodawca ma możliwość powierzenia innej pracy zgodnej z kwalifikacjami pracowników. Właściwy poziom gotowości do pracy musi towarzyszyć przede wszystkim pracy realizowanej na bieżąco, niezależnie od tego, czy wykonywana jest na terenie zakładu pracy czy w umówionym miejscu wykonywania pracy na odległość - w ramach telepracy lub pracy zdalnej czy w przypadku pracowników mobilnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right