Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.197.2022.5.DS

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje jedynie w takiej części, która jest związana z realizowaną działalnością opodatkowaną, zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy (tj. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 17 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia części podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki służące zarówno prowadzonej działalności gospodarczej jak również do czynności będących poza zakresem działalności, obliczone według klucza odliczenia wyliczonego według udziału procentowego powierzchni mieszkania jaka jest przeznaczona na działalność gospodarczą do całkowitej powierzchni lokalu mieszkalnego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 czerwca 2022 r. (wpływ 13 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT), jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca osiąga dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek dochodowy rozlicza na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, a co za tym idzie jest obowiązany opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w formie Kancelarii Radcy Prawnego. Od listopada 2021 r. działalność prowadzona jest w lokalu mieszkalnym, którego jest współwłaścicielem. Mieszkanie to służy także do zaspokajania potrzeb mieszkalnych podatnika. Dla celów prowadzenia działalności gospodarczej przeznaczony został pokój o powierzchni 9,75 m. Do wskazanego pokoju podatnik częściowo zakupił wyposażenie (głównie meble biurowe) i planuje dalsze zakupy: mebli biurowych, urządzeń elektronicznych, środków czystości i innych akcesoriów niezbędnych do prowadzenia działalności. Pokój ten musi zostać wyposażony w sposób umożliwiający zarówno samodzielną pracę, jak i odbywanie spotkań z klientami i partnerami biznesowymi. Składniki te stanowić będą wyposażenie, które nie zostało i nie zostanie zaliczone do środków trwałych. Przedmiotowy lokal mieszkalny o powierzchni 68,21 m generuje następujące koszty stanowiące składnik miesięcznej opłaty, w szczególności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00