Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.247.2022.1.BM
Czy płatności dokonane przez Spółkę tytułem wynagrodzeń Członków Zarządu w 2020 r. i w okresie do czerwca 2021 r., udokumentowane przez nich w tych okresach na podstawie rachunków niezawierających podatku VAT, przelewane przez Spółkę na Rachunki, które nie figurują na Białej liście, mogą być potraktowane jako koszt uzyskania przychodu Spółki odpowiednio za 2020 r. i 2021 r.?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 marca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”,) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i czynnym podatnikiem podatku o towarów i usług (VAT).
Spółka świadczy usługi w obszarze spedycji krajowej i międzynarodowej, opartej w dużej mierze na transporcie kolejowym. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje przede wszystkim świadczenie usług w zakresie transportu, przeładunku i magazynowania towarów, a także usług celnych.
W 2018 r. Spółka zawarła z osobami fizycznymi, które rozpoczęły pełnienie funkcji członków zarządu Wnioskodawcy (dalej: „Członkowie Zarządu”), kontrakty menadżerskie. Kwoty wynagrodzenia należnego Członkom Zarządu z tytułu pełnionych przez nich funkcji dokumentowane były za pomocą rachunków i nie zawierały podatku VAT, zaś Spółka dokonywała płatności kwot wynikających z tych rachunków na rachunki oszczędnościowo — rozliczeniowe wskazane przez Członków Zarządu. W trakcie 2021 r. przeprowadzona została analiza treści kontraktów menadżerskich, która wykazała, że poszczególni Członkowie Zarządu mają zawarte w swoich umowach postanowienia dotyczące odpowiedzialności wobec osób trzecich za swoje działania podjęte podczas kierowania Spółką. Stwierdzenie tej sytuacji zmusiło poszczególnych Członków Zarządu do podjęcia odpowiednich kroków na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT, tj. rejestracji na potrzeby VAT, zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Ministra Finansów w interpretacji ogólnej z 6 października 2017 r. nr PT3.8101.11.2017. Członkowie Zarządu zarejestrowali się jako podatnicy VAT czynni w lipcu 2021 r., jednakże — jako że działalność Członków Zarządu na podstawie kontraktów menadżerskich rozpoczęła się jeszcze w 2018 r. — konieczne było wsteczne opodatkowanie przez Członków Zarządu wykonywanych przez nich czynności, tj. od momentu kiedy zaczęli oni wykonywać świadczenia zgodnie z postanowieniami kontraktów menadżerskich zawartych w 2018 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right