Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.334.2022.1.RR

Realizacja prawa do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 30 marca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie realizacji prawa do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej także: Akcjonariusz) jest osobą fizyczną, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski i z tego względu również podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki akcyjnej (dalej: Spółka). Spółka jest osobą prawną i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka od 1 stycznia 2022 r. skutecznie wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), tj. ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: ryczałt). Pierwszy rok podatkowy Spółki, w którym będzie opodatkowana ryczałtem, będzie trwał od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Może zdarzyć się sytuacja, że Akcjonariusz w trakcie roku obrotowego otrzyma od Spółki zaliczkę na poczet dywidendy. Akcjonariusz może otrzymywać zaliczki na poczet dywidendy zarówno w trakcie pierwszego roku, jak i lat następnych opodatkowania ryczałtem. Wysokość wypłacanej zaliczki na poczet dywidendy ustalona zostanie zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH). Zaliczki na poczet dywidendy będą pochodzić z zysków wypracowanych przez Spółkę w czasie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, które będą wyodrębnione w jej kapitale własnym. W zakresie zaliczek na poczet dywidendy Spółka, dokonując ich wypłaty, będzie wykonywała obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT), a co za tym idzie obliczała, pobierała oraz odprowadzała podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Obecnie stawka ryczałtu od dochodów spółek w przypadku Spółki wynosi 20% zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, gdyż Spółka nie jest małym podatnikiem ani podatnikiem rozpoczynającym działalność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00