Urlop wypoczynkowy nauczyciela – zasady udzielania i rozliczania
Nauczycielom przysługują urlopy wypoczynkowe, których wymiar zależy od tego, czy placówka, w której są zatrudnieni, ma charakter feryjny, czy też nie przewidziano w niej ferii szkolnych. Nauczyciel zatrudniony w szkole feryjnej ma prawo do urlopu w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Natomiast nauczycielowi zatrudnionemu w szkole nieferyjnej przysługuje urlop w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Karta Nauczyciela rozróżnia uprawnienia urlopowe nauczycieli w zależności od typu szkoły, w jakiej pracownik jest zatrudniony, a także w zależności od pełnionej funkcji i rodzaju prowadzonych zajęć. Do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których organizacji przewidziano ferie letnie i zimowe (tzw. szkoły feryjne), zastosowanie ma art. 64 ust. 1, 2, 4 i 5, art. 65 i 66 Karty Nauczyciela (z wyjątkiem dyrektorów i osób pełniących inne funkcje kierownicze). Przepisy art. 64 ust. 3 i 5a oraz częściowo art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela mają zastosowanie do nauczycieli szkół, w organizacji których ferie nie są przewidziane (tzw. szkoły nieferyjne), oraz dyrektorów i osób pełniących inne funkcje kierownicze.
Urlop wypoczynkowy nauczyciela feryjnego
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Szkołami feryjnymi są:
- szkoły podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego,
- szkoły ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze, leśne, morskie, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa,
- specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,