Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.202.2022.1.RD

Brak obowiązku obliczania i wpłacania kwot podatku VAT na podstawie art. 103 ust. 5a ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 kwietnia  2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2022 r.  o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku obliczania i wpłacania kwot podatku VAT na podstawie art. 103 ust. 5a ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. 

Opis zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka jest jedną z firm sektora paliwowego, zajmującą się hurtowym i detalicznym obrotem paliwem na terytorium całego kraju oraz operatorem sieci stacji paliw prowadzonych przez Państwa Spółkę oraz prowadzonych przez inne podmioty jako stacje franczyzowe. W swojej ofercie Państwa Spółka posiada m.in. olej napędowy (ON), benzyny silnikowe (Pb), oraz gaz płynny (LPG). Spółka prowadzi działalność w oparciu o koncesję na obrót paliwami ciekłymi (OPC) oraz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT (w tym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych).

W najbliższym czasie Państwa Spółka zamierza w ramach swojej działalności, w oparciu o uzyskaną koncesję na obrót paliwami z zagranicą (OPZ), dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w rozumieniu przepisów VAT, w tym m.in. oleju napędowego (ON), benzyn silnikowych (Pb) i gazu płynnego (LPG) (dalej: „Transakcje WNT”).

Towary mające być przedmiotem Transakcji WNT zostały wskazane w katalogu określonym w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT, zatem Transakcje WNT będą potencjalnie podlegały pod mechanizm zapłaty i rozliczenia VAT określony w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT (w niektórych przypadkach również w związku z art. 17a ustawy o VAT), mając na uwadze literalne brzmienie tego przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00